Studerer vernepleierne
Hva er det egentlig vernepleiere driver med? Det er det de ønsker å finne ut, de to forskerne som i løpet av mars skal ha sendt spørreskjema til samtlige 6000 FO-organiserte vernepleierne.
Saken oppsummert
Jon Peder Grimstad og Karl Johan Johansen, som begge arbeider ved vernepleierutdanningen på Høgskolen i Sør-Trøndelag, vil se nærmere på hvor vernepleiere jobber og om utdanningen er godt nok tilpasset oppgavene i yrket.
Deltakerne blir spurt utdannings- og arbeidssted, kurs, veiledning og videreutdanning. De blir også bedt om å svare på hva som etter deres mening er vesentlig kompetanse hos vernepleierne som yrkesgruppe.
– Siden vi spør hvor de er utdannet, kan vi studere variasjoner mellom forskjellige utdanningssteder og se om det har påvirket hvordan de har dradd nytte av utdanningen, forklarer Karl Johan Johansen.
Nye elementer
Karl Johan Johansen sier til Fontene at det er en vanlig forestilling at vernepleierutdanningen er smal og målrettet. Dette bildet tror han undersøkelsen vil nyansere. Han mener at det stadig kommer nye elementer inn i utdanningen.
– Vi ønsker å se på hvordan det er mulig å rette utdanningen mer mot det som er mest relevant for vernepleierfeltet, sier han.
Vernepleiere arbeider i dag i boliger for psykisk utviklingshemmede, i hjemmetjenestene, de jobber med psykisk helse, omsorg for rusmisbrukere, barnevern og barne- og ungdomspsykiatri og administrative stillinger. Forskerne ønsker å se nærmere på hvordan deltakelse, selvbestemmelse og brukermedvirkning ivaretas i utdanning og yrkesutførelse.
Store endringer
Prosjektet er et samarbeid mellom FO og Høgskolen i Sør-Trøndelag, og spørreskjemaet er sendt ut via FOs medlemsregister. Johansen og Grimstad gjorde en undersøkelse av vernepleiernes arbeidsfelt på 1980-tallet, og den nye undersøkelsen er en oppfølger. Feltet har vært preget av store strukturelle endringer som for eksempel ansvarsreformen, psykiatrireformen og bestemmelsene om bruk av tvang og makt overfor visse grupper utviklingshemmede. Samtidig har utdanningene vært i sterk utvikling.
Prosjektet har allerede vært igjennom flere faser, hvor det har vært gjort fokusgruppe-intervjuer og individuelle intervjuer. Studenter ved høgskolen har bidratt med å teste ut spørsmål. Forskerne har samlet inn et betraktelig kvalitativt materiale. Etter spørreundersøkelsen vil de arrangere dialogkonferanser med deltakelse både fra feltet, høgskolene og FO.
Karl Johan Johansen oppfordrer alle som har fått skjema om å bidra med å svare på spørsmålene. Han tar også imot eventuelle spørsmål, enten på e-post: karl.j.johansen@hist.no eller på telefon 95 08 22 26.
Flere saker
Kathrine Haugland Martinsen utenfor Folkets hus noen minutter før valgkomiteens innstilling ble klar.
Jan-Erik Østlie
Sosionom Kathrine får plass i LOs ledelse: – En historisk dag
KULTURPRISVINNEREN: Henriette Steenstrup ble hyllet av LO-kongressen.
Jan-Erik Østlie
LOs kulturpris til skuespiller Henriette Steenstrup
Leif Martin Kirknes
Kaffe, klemmer og koreografi
– Det finnes knapt ord som kan beskrive virkeligheten for palestinerne. Men det finnes ansvar, og det finnes håp i solidaritet, sier Ole Henrik Kråkene.
Jan-Erik Østlie
FO-topp vil ha med LO på boikott av Israel
Kathrine Haugland Martinsen vil bidra til å styrke høyskolegruppenes plass i LO.
Hanna Skotheim
Sosialarbeider Kathrine kan bli valgt inn i LOs ledelse. Hvor stor innflytelse vil hun få?
Lisbeth Norshus fra FO vil ha LO med på at leting etter nye områder for oljeutvinning skal stoppe nå.
Ole Palmstrøm