Vil verve 1100
1100 nye studentmedlemmer er FOs mål for semesterstart. – Det er viktig at studenter er med og påvirker utdanningen, sier Marie Gedde Fraurud, studentmedlem for andre gang.
Saken oppsummert
Fraurud forsøkte å dra i gang et lokallag på Høgskolen i Oslo og Akershus mens hun var barnevernpedagogstudent. Etter et års jobb og reiser, og i påvente av master i barnevern, er hun nå tilbake på høgskolen. Medlemskapet er i boks, nå er hun bare innom FO-standen for å melde seg til tjeneste.
Hun mener det er viktig at studentene engasjerer seg i sin egen utdanning.
– Gjennom FO-studentene kan vi være med å påvirke, sier den ferske mastergradsstudenten.
Fontene og forsikring
René William Draven fra FO-studentens arbeidsutvalg og Hilde Leirvik fra Oslo-avdelingen deler ut leppepomader, pastiller, penner, nøkkelringer og et mangfold av lesestoff. Denne første uka av høstsemester har de rekruttert opp mot ti nye studentmedlemmer hver dag.
– Det vi først og fremst kjører fram er Fontene, og det sier jeg ikke for å smiske. Fontene og Fontene forskning bidrar til at studentene kan holde seg faglig oppdatert på feltet, fastslår Leirvik.
Innboforsikringen og gratis medlemskap første semester trekker også medlemmer, erfarer de to ververne.
På de studiestedene der FO-studentene har lokallag arrangeres tema-kafeer, jobbsøkerkurs og andre arrangementer som kan være matnyttige.
Råd om rettigheter
Mange jobber ved siden av studiene, og flere av de som har vært innom standen har hatt spørsmål om rettigheter i arbeidslivet.
– Det var for eksempel en som stadig opplevde å bli beordret på vakt og som hadde noen spørsmål om det. Det er fint å få vist at det lønner seg å være organisert, sier Draven, selv tredje års student på Høgskolen i Østfold.
– Det er gøy å stå her og møte så mange studenter. Det er fin trening i å promotere FO, supplerer Leirvik.
Ambisiøst, men realistisk
Høstens vervekampanje går fra 6. august til 14.oktober. Alle som melder seg inn i denne perioden kan vinne en Ipad, en Ipod eller et gavekort fra Ark eller Platekompaniet. Målet er 1100. Med 930 vervede i samme periode i fjor er det et ambisiøst, men absolutt realistisk mål, mener FO-studentene. 3 300 av FOs 26 500 medlemmer er studenter.
Studentleder Unni Dahle gleder seg over vervingen som pågår ved semesterstart.
Tilgangen til verdifull og gratis faglitteratur er gull verdt for enhver student, ingen andre forbund matcher FO på det, mener Dahle, selv tredje års vernepleierstudent.
Søker verdighetsveiledere
Hun er også ute etter å rekruttere FO-studenter til Global dignity day 17. oktober. Dagen gjennomføres for tredje gang i Norge. Da skal om lag 30 000 ungdommer på 150 videregående skoler ha verdighet som tema. Til årets kampanje trengs 1400 frivillige veiledere.
– Som snart vernepleier ville min innfallsvinkel være bruken av tvang og makt. For andre er det noe annet. Men verdighet er et sentralt begrep for barnevernpedagoger, sosionomer, vernepleiere og velferdsvitere. Vi er ideelle som veiledere denne dagen. Jeg håper mange FO-studenter stiller opp, sier Dahle.
Hun oppfordrer interesserte til å melde seg direkte til Dignity day, men huske å krysse av for tilhørighet til FO-studentene.
Flere saker
TOLKER VEDTAKET: Sjeføkonom Roger Bjørnstad i LO.
Jan-Erik Østlie
Sjeføkonom om ny AFP: – LO har helt klart vedtatt en opptjeningsordning på sikt
Delegasjonsleder Marit Selfors Isaksen (nr. to f.h. foran) er stolt over delegasjonen, her på vei inn til fem lange dager på kongress.
Simen Aker Grimsrud
– En historisk kongress sett med FOs øyne
Kathrine Haugland Martinsen utenfor Folkets hus noen minutter før valgkomiteens innstilling ble klar.
Jan-Erik Østlie
Sosionom Kathrine får plass i LOs ledelse: – En historisk dag
KULTURPRISVINNEREN: Henriette Steenstrup ble hyllet av LO-kongressen.
Jan-Erik Østlie
LOs kulturpris til skuespiller Henriette Steenstrup
Leif Martin Kirknes
Kaffe, klemmer og koreografi
– Det finnes knapt ord som kan beskrive virkeligheten for palestinerne. Men det finnes ansvar, og det finnes håp i solidaritet, sier Ole Henrik Kråkene.
Jan-Erik Østlie