Forstå usikkerhet
Göran Rydén og Per Wallroth:
Mentalisering
Å leke med virkeligheten
Pax 2010
Saken oppsummert
mia.paulsen@lomedia.no
Mentalisering er i vinden, og forfatterne vil sette begrepet inn i en større sammenheng og gi grunnlag for mentaliseringsbasert klinisk arbeid.
Det handler om å leve med usikkerhet og forstå hvor den kommer fra. Usikkerhet skaper engstelse, men forståelsen kan gi trygghet og toleranse for usikkerheten.
Mentalisering gir bedre evne til å lese konflikter og problemer i den gruppa vi tilhører, og over tid skaper det sammenheng og mening i stedet for kaos og håpløshet, skriver forfatterne.
Forfatterne er begge psykoterapeuter, og de formidler mange eksempler fra egen praksis. De arbeider ved Huddinge sykehus utenfor Stockholm, og har gode erfaringer med mentalisering.
Flere saker
TOLKER VEDTAKET: Sjeføkonom Roger Bjørnstad i LO.
Jan-Erik Østlie
Sjeføkonom om ny AFP: – LO har helt klart vedtatt en opptjeningsordning på sikt
Delegasjonsleder Marit Selfors Isaksen (nr. to f.h. foran) er stolt over delegasjonen, her på vei inn til fem lange dager på kongress.
Simen Aker Grimsrud
– En historisk kongress sett med FOs øyne
Kathrine Haugland Martinsen utenfor Folkets hus noen minutter før valgkomiteens innstilling ble klar.
Jan-Erik Østlie
Sosionom Kathrine får plass i LOs ledelse: – En historisk dag
KULTURPRISVINNEREN: Henriette Steenstrup ble hyllet av LO-kongressen.
Jan-Erik Østlie
LOs kulturpris til skuespiller Henriette Steenstrup
Leif Martin Kirknes
Kaffe, klemmer og koreografi
– Det finnes knapt ord som kan beskrive virkeligheten for palestinerne. Men det finnes ansvar, og det finnes håp i solidaritet, sier Ole Henrik Kråkene.
Jan-Erik Østlie