Studiestøtte til barnevernsbarn
Fem barnevernsbarn kan få 15 000 kroner hver til høyere utdanning i skoleåret 2011-2012.
Saken oppsummert
mia.paulsen@lomedia.no
Pengene er stipend som ungdommene får etter søknad til Landsforeningen for barnevernsbarn.
Diskriminering
Organisasjonssekretær Nina Hotvedt sier at barnevernsbarn blir diskriminert i møte med Lånekassa. Landsforeningen for barnevernsbarn har jobbet for å få endret dette i flere år.
Samarbeid
De samarbeider med Reidar og Gunnar Holsts legat om å utlyse stipend til barnevernsbarn som er under utdanning men ikke får hjelp av Lånekassa.
Legatet har også tidligere gitt hjelp til barnevernsbarn, og har blant annet støttet sommerleiren.
Ikke hjelp av Lånekassa
Barnevernsbarn som bor i fosterhjem eller institusjon får ikke studiestøtte fra Lånekassa fordi de allerede regnes for å motta støtte til livsopphold fra det offentlige. Barn og unge som bor hjemme hos foreldrene kan derimot få støtte fra Lånekassa.
Maria Reklev fra Landsforeningen har tidligere sagt til Fontene at barnevernsungdom flytter for seg selv for å få støtte fra Lånekassa.
Øvre aldersgrense er 25 år, og fristen for søknaden er 7. september. Du får søknadsskjema ved å skrive til post@barnevernsbarna.no
Flere saker
Hege Nilssen går fra Bufdir til Nav.
Hanna Skotheim
Bufdir-sjef Hege Nilssen blir ny Nav-direktør
Vernepleier Synne Sylte synes arbeidshverdagen har blitt bedre med TID-modellen.
Hanna Skotheim
Kommunen sparer millioner takket være Synnes nye arbeidsmåte
Det er ikke vanskelig å forstå at man har gått inn på kontoret til et FO-medlem når du går inn på Vibeke Sandviks sitt i Elnesvågen i Hustadvika kommune.
Hanna Skotheim
Da ingen i kommunen ville ta på seg ansvaret, rakk Vibeke opp hånda
Beate Haaberg Fernandez er daglig leder i Den åpne dør som ligger i Gamlebyen i Oslo.
Hanna Skotheim
Beate fikk besøk på rusinstitusjon. Det ble til en film
Jonny Ottesen er en pådriver for å begrense antall «quick returns» på Sandviken sykehus i Bergen.
Helge Skodvin
Jonny fikk søvnproblemer av turnusen
Illustrasjonsfoto: Colourbox

