Sykehusstreiken:
LOs representantskap ga full støtte til de streikende ved St. Olavs hospital
Streikeleder Sigmund Eidem ved St. Olavs hospital har vært fagorganisert i 43 år. Nå streiker han for første gang. – Vi skal vinne dette her, sier han.
STREIKER FOR PENSJON: På St. Olav Hospital i Trondheim er 86 ansatte i streik for pensjon fra første krone. Flere av dem deltok under åpningen av LOs representantskapsmøte mandag.
Jan-Erik Østlie
sym@lomedia.no
– Dere streiker for et krav alle i fagbevegelsen stiller seg fullt bak, pensjon fra første krone. Nå er det dere som står i frontlinja. Men denne streiken er viktig for hele LO-fellesskapet, understreket LO-leder Hans-Christian Gabrielsen, da LOs representantskap innledet sitt todagers møte i Trondheim 2. juni.
• – Pensjon for alle, det føles bra å streike for, sier vernepleier Kristine Gyland
Også Trondheims ordfører Rita Ottervik benyttet anledningen til å gi sin støtte til streiken som hun mente var «viktig og nødvendig».
Blodig urettferdig
Det var onsdag onsdag 29. mai at 493 sykehusansatte fra LO og YS gikk ut i streik for pensjon til alle fra første krone. 303 av disse er LO-medlemmer.
På St. Olav Hospital i Trondheim er det 86 ansatte som streiker. Og flere av dem deltok under åpningen av representantskapet.
• Fagartikkel: Nav holdt nabolagsfest i nærmiljøet som et tiltak
LO-lederen konstaterte at det er blodig urettferdig at ansatte i små stillinger, under 20 prosent, ikke får pensjon fra første krone.
– Det er rundt 6000 arbeidstakere dette gjelder. Mange av dem jobber i stillinger som er helt nødvendige for å få sykehusene til å gå rundt, sa Gabrielsen.
Aldri streiket
Streikeleder Sigmund Eidem har vært organisert i 43 år, men aldri vært i streik.
– Og nå endelig, og det på et veldig godt streikegrunnlag, sa Eidem.
Han forsikret at ingen er uenig i kravet og samholdet er stort. De satte også stor pris på oppmerksomheten fra LO-representantskapet.
– Det betyr veldig mye for oss å få være her, sa han.
• Vernepleiersudentene Lise-Mari og Sarah ble tverrfaglig vekket
Forbildet
Han kom også med en liten hilsen til sitt store forbilde som satt i salen, tidligere LO-leder Yngve Hågensen:
– Når du Yngve - mitt forbilde - står her i dag, så betyr det personlig mye for meg.
– Vi skal stå på. Vi skal vinne dette her, lovet streikeleder Sigmund Eidem og høstet stående applaus fra Yngve Hågensen og hele representantskapet i LO.
Flere saker
Lisbeth Berntsen Grandalen bla valgt til nestleder i FO i november 2023. Nå går hun av.
Fartein Rudjord
Nestlederen i FO går av: – Jeg trenger å være mer tilgjengelig for familien
HARDT UT: Kristin Nygård i FO og Anniken van Marion i Fagforbundet.
Martin Guttormsen Slørdal
Fagforeninger føler seg overkjørt av politikerne i Trondheim
Ole Palmstrøm
Hvilke forventninger har fagfolk til en ny barne- og familieminister?
Jan Aarskog, tillitsvalgt for FO, er provosert over konsulentselskapenes forslag til effektivisering av institusjonsbarnevernet.
Skjalg Bøhmer Vold
Tillitsvalgt ut mot forslag om mer privat barnevern: – Legger opp til slakt av lønns- og arbeidsvilkår
Volden og overgrepene i nordnorske kystsamfunn er del av komplekse historiske og kulturelle mønstre og strekker seg over flere generasjoner, ifølge ny studie. Arkivbilde fra Båtsfjord.
Erlend Angelo
Studie: Høy grad av normalisering av vold og seksuelle overgrep i nordnorske kystsamfunn
– Mange par gir opp for lett, mener paret i 30-årene.
Anne M. Odland