Statssekretær Sigbjørn Aanes ved Statsministerens kontor:
– Statsministeren beklager sitt ubetenksomme ordvalg
– Statsministeren synes det er leit hvis hun i gårsdagens spørretime uttalte noe som ble oppfattet som om hun ikke respekterer en yrkesgruppe. Det er selvsagt helt feil og har aldri vært hennes intensjon, sier Solbergs statssekretær.
Statsminister Erna Solberg hisset opp landets sosionomer med uttrykket «sosionomisere vekk» i Stortingets spørretime.
Leif Martin Kirknes
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
Det har kokt på sosiale medier etter at statsminister Erna Solberg sa dette i Stortingets spørretime i går:
«Samtidig vil jeg aldri si at fordi man er fattig, eller har utfordringer, er kriminalitet akseptabelt – eller sosionomisere det vekk, som jeg pleier å si. Det er ikke sånn, vi må gripe til årsakene. Man må styrke familien og jobbe rundt det, og da er for eksempel helsestasjoner utrolig viktig».
Opprør på facebook
En utfordring mange har fulgt. Og statsministerens ordvalg har fått hard medfart av sosionomene: Respektløst, foraktfullt, kunnskapsløst og fordomsfullt er blant ordene de bruker.
• Sosionomer krever unnskyldning fra Erna Solberg
Fontene har ikke fått intervju med statsminister Erna Solberg, men har fått svar fra hennes statssekretær på epost.
Her er våre spørsmål:
• Hva legger statsministeren i ordet «sosionomisere»?
• Hva synes statsministeren om reaksjonene?
• Vil hun takke ja til invitasjoner om møter, kaffe og å bli med sosionomer på jobben for å lære mer?
• Vil hun beklage uttalelsen?
Her er svaret fra statssekretær Sigbjørn Aanes ved Statsministerens kontor:
«Statsministeren synes det er leit hvis hun i gårsdagens spørretime uttalte noe som ble oppfattet som om hun ikke respekterer en yrkesgruppe. Det er selvsagt helt feil og har aldri vært hennes intensjon. Statsministeren beklager sitt ubetenksomme ordvalg. På spørsmål om hvordan man skal håndtere situasjoner der det har utviklet seg en alvorlig ungdoms- eller gjengkriminalitet, var hennes svar at alle virkemidler må tas i bruk. Politiet, skolene, helsestasjonene, kommunene, de det gjelder. Ulike aktører må jobbe sammen og gå til roten av problemene og finne årsakene. Først da kan man finne løsningene. I dette bildet er selvsagt sosionomer også helt avgjørende. Deres innsats rettet mot barn, unge og deres familier for å forebygge, løse og redusere sosiale problemer er grunnleggende.»
• Hun er FO-medlem nummer 28.000
Flere saker
Kathrine Haugland Martinsen utenfor Folkets hus noen minutter før valgkomiteens innstilling ble klar.
Jan-Erik Østlie
Sosionom Kathrine får plass i LOs ledelse: – En historisk dag
KULTURPRISVINNEREN: Henriette Steenstrup ble hyllet av LO-kongressen.
Jan-Erik Østlie
LOs kulturpris til skuespiller Henriette Steenstrup
Leif Martin Kirknes
Kaffe, klemmer og koreografi
– Det finnes knapt ord som kan beskrive virkeligheten for palestinerne. Men det finnes ansvar, og det finnes håp i solidaritet, sier Ole Henrik Kråkene.
Jan-Erik Østlie
FO-topp vil ha med LO på boikott av Israel
Kathrine Haugland Martinsen vil bidra til å styrke høyskolegruppenes plass i LO.
Hanna Skotheim
Sosialarbeider Kathrine kan bli valgt inn i LOs ledelse. Hvor stor innflytelse vil hun få?
Lisbeth Norshus fra FO vil ha LO med på at leting etter nye områder for oljeutvinning skal stoppe nå.
Ole Palmstrøm