JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
– En krevende mekling, men et godt resultat for våre medlemmer, sier Kathrine Haugland Martinsen, FO-ledelsens representant i LO Stats delegasjon.

– En krevende mekling, men et godt resultat for våre medlemmer, sier Kathrine Haugland Martinsen, FO-ledelsens representant i LO Stats delegasjon.

Ole Palmstrøm

– Glad for at vi sikret pensjon og likelønnsprofil i staten

– Jeg er veldig fornøyd. Vi har sikret AFP, fått gjennomslag for kravet om at faste og variable tillegg er pensjonsgivende inntekt, og fått en god likelønnsprofil, sier FOs Kathrine Haugland Martinsen.
24.05.2019
13:54
21.08.2023 17:14

solfrid.rod@lomedia.no

Over et halvt døgn etter at meklingsfristen gikk ut, er partene i staten i mål.

– En krevende mekling, men et godt resultat for våre medlemmer, sier Kathrine Haugland Martinsen, FO-ledelsens representant i LO Stats delegasjon.

Jobbet hardt for pensjon

Pensjon var nøtta både i forhandlingene, som brøt sammen på dette punktet, og i meklingen som har pågått siden onsdag morgen. LO Stat krevde en trygg og god avtalefestet pensjon (AFP) også for medlemmer født etter 1962, og bedre uttelling for variable tillegg i opptjening av pensjon. Det har de fått gjennomslag for.

Tidligere var det både gulv og tak for slike tillegg. Det vil si at opptjente tillegg under og over en gitt sum ikke talte med i beregningen av pensjon. Begge deler er nå fjernet.

– Det var mye jobb med pensjon. Men det ble gjort en god jobb av mekleren og konstruktive sammenslutninger. Vi har virkelig jobbet for å få dette på plass, sier Martinsen.

40 prosent til lokale forhandlinger

Reallønnsvekst for alle var et sentralt krav, som er innfridd. Både FO og LO ønsker mest mulig av lønnsøkningen fordelt gjennom sentrale tillegg. Staten vil helst ha mest mulig fordelt i lokale forhandlinger på den enkelte arbeidsplass. Her ble resultatet 60 sentralt og 40 lokalt.

– Jeg skulle gjerne sett at den sentrale prosenten var høyere, men det var det som var mulig å få til. Og det sentrale tillegget er utformet slik at det treffer våre grupper, sier Martinsen.

For ansatte i lønnstrinn 47-63, hvor det er mange FO-ere, er dette tillegget på 1,55 prosent. Det er litt høyere enn for ansatte i lavere og høyere lønnstrinn.

– God likelønnsprofil er ekstra viktig i staten, der problemet med ulikelønn er større enn både i kommunene og privat sektor, sier Martinsen.

Stipendiater opp fire lønnstrinn

Hun er også veldig fornøyd med at lønna til stipendiater ble hevet med fire lønnstrinn.

– Mange av våre medlemmer går ned i lønn når de begynner som stipendiater. Jeg tror dette kan stimulere flere av våre til å ta doktorgrad.

Hva måtte dere gi dere på?

– Vi prøvde å få opp det generelle tillegget noe, men det gikk ikke. Og så fikk vi ikke løfte de aller lavest lønte så mye som vi ønsket. Men for FOs medlemmer er dette et godt oppgjør. Særlig med tanke på utgangspunktet. Det er et mellomoppgjør. Og vi kom jo ikke en gang til økonomien i selve forhandlingene. Jeg er veldig glad for gjennomslaget på pensjon.

– Vi måtte kjempe for hardt for økonomien og for en god AFP for årsklassene etter 1962, sier Egil André Aas, leder i LO Stat.

– Vi måtte kjempe for hardt for økonomien og for en god AFP for årsklassene etter 1962, sier Egil André Aas, leder i LO Stat.

Ole Palmstrøm

– Gjenstår mye på likelønn

LO Stats forhandlingsleder Egil André Aas er også godt fornøyd.

– Dette har vært en helt spesiell forhandling og mekling, der vi brukte altfor lang tid på å komme i posisjon for reelle forhandlinger om kjernespørsmålene, noe staten må ta mye av ansvaret for, sier Aas i en pressemelding.

Han er fornøyd med at det er satt av nok penger i et sentralt tillegg til at det blir økt kjøpekraft for alle, men kunne gjerne tenkt seg at det ikke ble satt av penger i det hele tatt til lokale forhandlinger.

– Men så er det slik i mekling at vi ikke alltid får det hundre prosent slik vi vil. Med størrelsen på det generelle tillegget, som alle får, signaliserer staten at de ser verdien av å satse på mer rettferdig fordeling og likelønn. Men det gjenstår mye jobb. Og da er ikke store lokale potter veien å gå, sier Aas.

Når det likevel blir slik at den lokale potten er på 40 prosent av totalrammen, gir Egil André Aas et oppdrag til lokale tillitsvalgte:

– Nå får de en jobb med å sørge for at det blir både lønnstrinn og fokus på likelønn for våre medlemmer ut av dette, sier Egil André Aas.

– Vi er glade for å ha fått på plass en avtale, fordi en streik først og fremst rammer uskyldige tredjepersoner, sier kommunal- og moderniseringsminister Monica Mæland.

– Vi er glade for å ha fått på plass en avtale, fordi en streik først og fremst rammer uskyldige tredjepersoner, sier kommunal- og moderniseringsminister Monica Mæland.

Ole Palmstrøm

– Glad for at vi greier å løfte kvinner

Hvis det ikke hadde blitt en løsning, ville nærmere 4.000 statsansatte ha gått ut i streik.

– Vi er glade for å ha fått på plass en avtale, fordi en streik først og fremst rammer uskyldige tredjepersoner, sier kommunal- og moderniseringsminister Monica Mæland (H) til NTB.

– Vi har fått et oppgjør som er innenfor frontfaget. Vi har fått en likelønnsprofil, og jeg er veldig glad for at vi greier å løfte kvinner i staten. Vi er også kommet til enighet om pensjon, som er et krevende tema, sier Mæland, som takker partene og Riksmekleren for samarbeidet.

Lønnsoppgjøret for statsansatte

I LO Stat, Unio og YS Stat får alle et generelt tillegg på A-tabellen med virkning fra 1. mai:

1,35 prosent for lønnstrinn 19-46

1,55 prosent for lønnstrinn 47-63

1,35 prosent for lønnstrinn 64-101

Lokal avsetning på 1,24 prosent med virkning fra 1.juli.

24.05.2019
13:54
21.08.2023 17:14

Lønnsoppgjøret for statsansatte

I LO Stat, Unio og YS Stat får alle et generelt tillegg på A-tabellen med virkning fra 1. mai:

1,35 prosent for lønnstrinn 19-46

1,55 prosent for lønnstrinn 47-63

1,35 prosent for lønnstrinn 64-101

Lokal avsetning på 1,24 prosent med virkning fra 1.juli.