Støtter ansatte i privat barnevern
Markedets usynlige hånd skaper uholdbare forhold både for ansatte og beboere i private institusjoner, mener FO.
Saken oppsummert
– Å opprette barneverntiltak gjennom anbudsrunder er forkastelig, sier FO-leder Randi Reese. – Markedsmekanismer er ikke en egnet metode til å skaffe barneverninstitusjoner.
Nesten halvparten av ansatte i barneverninstitusjoner har privat arbeidsgiver, ifølge SSB. Statistikken er fra 2002, altså før staten tok over kontrollen med institusjonene.
– Jeg skjønner at trusler om nedleggelse skaper bekymring. Uroen som har oppstått som følge av anbudssystemet er verken noe de som driver eller de som bor i de private institusjonene fortjener. FO jobber for å ivareta arbeidsforholdene til sosialarbeiderne og vil støtte dem i de utfordringene de står overfor, sier Reese.
Helst offentlig
FO slår fast i sitt prinsipprogram at velferdstjenester skal eies og drives av det offentlige. Private aktører skal bare brukes som et supplement. I dag er rundt halvparten av barneverninstitusjonene private.
– Er det ikke bra om de private får vanskeligere vilkår gjennom tøffe anbudsrunder? – FO er opptatt å gi forutsigbarhet til de private institusjonene. Da vil tilbudet til barna bli best. Vi vil ikke ha et system som straffer de private insitusjonene.
Reese mener Staten bør lage en analyse over hvor mange barn og unge som trenger institusjonsplass og hva slags institusjonstilbud de trenger. Staten må utvikle og iverksette en nasjonal opptrappingsplan for et differensiert institusjonstilbud i alle regioner.
– Barneverninstitusjonene bør i hovedsak på sikt eies og drives av det offentlige. I en overgangsperiode må det inngås langsiktige avtaler med de private som driver godt.
Flere saker
Hege Nilssen går fra Bufdir til Nav.
Hanna Skotheim
Bufdir-sjef Hege Nilssen blir ny Nav-direktør
Vernepleier Synne Sylte synes arbeidshverdagen har blitt bedre med TID-modellen.
Hanna Skotheim
Kommunen sparer millioner takket være Synnes nye arbeidsmåte
Det er ikke vanskelig å forstå at man har gått inn på kontoret til et FO-medlem når du går inn på Vibeke Sandviks sitt i Elnesvågen i Hustadvika kommune.
Hanna Skotheim
Da ingen i kommunen ville ta på seg ansvaret, rakk Vibeke opp hånda
Beate Haaberg Fernandez er daglig leder i Den åpne dør som ligger i Gamlebyen i Oslo.
Hanna Skotheim
Beate fikk besøk på rusinstitusjon. Det ble til en film
Jonny Ottesen er en pådriver for å begrense antall «quick returns» på Sandviken sykehus i Bergen.
Helge Skodvin
Jonny fikk søvnproblemer av turnusen
Illustrasjonsfoto: Colourbox

