Mat og tak over hodet
Ingjerd Tjelle:Omsorg og overgrep. Møter med barnehjemsbarn. Nordnorsk forlag 2005
Saken oppsummert
Finnmark fikk sitt første barnehjem så seint som i 1913. I løpet av de neste femti åra ble det til ti, og alle var eid og drevet av kristne organisasjoner. Mange av plasseringene hang sammen med nød og fattigdom. Journalist Ingjerd Telle har møtt mange av de finnmarkske barna som kom på barnehjem. Det er sterk lesning. I perioder var pengemangelen prekær, og det kunne gå ut over den daglige matrasjon både for barn og voksne. De ansatte hadde lav lønn. For flere av dem var jobben et sterkt kall, og enkelte blir framhevet for sitt varme og kjærlige vesen. Men alle tidligere barnehjemsbarn som ble intervjuet hadde opplevd mye vondt på barnehjemmene. Nesten alle barna forteller om tvungen evangelisering. Bønnemøter og andakter var obligatorisk. På Vårsol barnehjem fikk barna høre første del av ønskekonserten, men radioen ble slått av da de verdslige sangene stod på programmet.Det vanket korporlig avstraffelse i pakt med tidens pedagogikk. I tillegg opplevde flere av barna overgrep av voldelig og seksuell art som de fortsatt strever med ettervirkningene av. Her er mange personlige oppveksthistorier utenom det vanlige.Historier om barnevernsbarn fra Finnmark var blant årsakene til de etterhvert omfattende granskingene av barnevernets institusjoner i Norge. Her kan du lese både om barnas egne opplevelser og om rammevilkårene for driften av barnehjemmene. Det setter historiene inn i perspektiv og gir en mer allmenn tilnærming til stoffet.
Flere saker
Erlend Tønnesen er utdannet barnevernspedagog og er klubbleder på Stikkontakten Gamingsenter. Der har han nok å henge fingrene i.
Hanna Skotheim
Erlend er på jobb hele tida: – Jeg har fritidsklubben i lomma
– De kan legge igjen så mye penger de vil, men det må sikres i praksis. Det er Anette Wagles dom over statsbudsjettet som ble lagt fram onsdag.
Hanna Skotheim
172 millioner til unge uten jobb: – Pengene må gå til dem som følger dem opp
Ole Tommy Meland er hovedtillitsvalgt i Asker. Kommunen har vært gjennom flere kuttrunder de siste årene.
Hanna Skotheim
Kritisk til kommuneøkonomien: – Redd velferdsstaten forvitrer
Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) legger onsdag fram statsbudsjettet for 2026.
Jonas Sandboe
Vil gi mindre sosialhjelp til familier som mottar barnetrygd
FO-leder Marianne Solberg er skuffet over regjeringens forslag til statsbudsjett for neste år.
Hanna Skotheim
FO-lederen skuffet over regjeringen: – Dessverre ikke et budsjett for forebygging
Truls Wiberg er vernepleier, ansatt i barnevernstjenesten i Bærum.
Anne M. Odland