Hun er FO-medlem nummer 28.000
Vernepleierstudent Marie Volden ble lokket inn i FO med baguetter, ryggsekk og drikkeflaske. I dag feires hun som FO-medlem nummer 28.000.
Marie Volden hadde ikke hørt om FO før hun begynte på vernepleierutdanningen i høst.
Privat
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
20-åringen går første året på vernepleierutdanningen i Molde. Yrkesvalget tok hun etter at hun for to og et halvt år siden begynte å jobbe i en bolig for utviklingshemmede.
Volden trives godt på utdanningen, og forteller om et lite og trygt studiemiljø i Molde.
Gleder seg til praksis
– Hva er det mest spennende så langt i studiet?
– Vi har hatt mye om brukermedvirkning og om makt og tvang. Jeg synes det er interessant å lære om utviklingshemmedes rettigheter, og om hvordan man får til et brukerperspektiv i hverdagen, sier Volden.
Neste uke skal hun i praksis på en ungdomsskole, og gleder seg til det.
Volden hadde ikke hørt om Fellesorganisasjonen (FO) før hun ble fanget opp av de som stod på stand på høgskolen da semesteret begynte.
Hun ble overrasket da fylkesavdelingen ringte og fortalte at akkurat hun er medlem nummer 28.000, en milepæl forbundet har ventet på og jobbet for en god stund.
– Det er en fin utmerkelse. Jeg tror det blir en kjekk opplevelse, sier Volden om torsdagens markering.
• Vernepleierutdanningen øker fortsatt
– Viktig å nå studentene
Fylkessekretær Torill Brunsvik synes det er stas at medlem 28.000 er fra Møre og Romsdal, og ikke minst at hun er student.
– Det er ekstra kjekt at det er et studentmedlem. Det er viktig at vi når ut til studentene, og får informert om hva FO kan tilby dem, sier Brunsvik.
Hun var selv i vernepleierklassen og informerte om FO tidligere i høst.
Torsdag drar hun og fylkesleder Jarle Rovde på høgskolen. Det vanker kake og gave, og FO-leder Mimmi Kvisvik kommer for å holde tale.
– Dette er stort. Vi må gjøre litt ut av det, sier Brunsvik.
• Hver uke fødes barn med livslange diagnoser, men bare én nyfødtavdeling har vernepleier
Veksten har stoppet opp
Totalt har FO nå 28.196 medlemmer, talt 1. november. Det er en vekst på 489 medlemmer siden årsskiftet.
Av disse er 21.602 yrkesaktive. 2.565 er studenter.
FO har aldri tidligere hatt så mange medlemmer. Men da landsstyret møttes i oktober, var det likevel mange som uttrykte bekymring for lav organisasjonsgrad og sviktende rekruttering.
– Det er for stor gjennomtrekk. Vi må rekruttere tre-fire personer for å skaffe ett nytt medlem, sa forbundsleder Mimmi Kvisvik.
Stagnert medlemsvekst er et av de viktigste temaene i organisasjonsutviklingsprosessen som går fram mot landsmøtet i 2019.
Flere saker
Marit Nybø fra Kirkens Bymisjon frykter for tilbudet med akuttovernatting når regjeringen foreslår kutt i statsbudsjettet.
Hanna Skotheim
Akuttovernatting kan bli lagt ned: – Det vil bety at mange må sove ute
Erlend Tønnesen er utdannet barnevernspedagog og er klubbleder på Stikkontakten Gamingsenter. Der har han nok å henge fingrene i.
Hanna Skotheim
Erlend er på jobb hele tida: – Jeg har fritidsklubben i lomma
– De kan legge igjen så mye penger de vil, men det må sikres i praksis. Det er Anette Wagles dom over statsbudsjettet som ble lagt fram onsdag.
Hanna Skotheim
172 millioner til unge uten jobb: – Pengene må gå til dem som følger dem opp
Ole Tommy Meland er hovedtillitsvalgt i Asker. Kommunen har vært gjennom flere kuttrunder de siste årene.
Hanna Skotheim
Kritisk til kommuneøkonomien: – Redd velferdsstaten forvitrer
Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) legger onsdag fram statsbudsjettet for 2026.
Jonas Sandboe
Vil gi mindre sosialhjelp til familier som mottar barnetrygd
FO-leder Marianne Solberg er skuffet over regjeringens forslag til statsbudsjett for neste år.
Hanna Skotheim