Vernepleierutdanningen øker fortsatt
3.710 søkere til høyere utdanning har vernepleie som førstevalg, en økning på 13,7 prosent fra i fjor. Interessen for barnevern synker svakt.
Stadig flere sier seg enig i at vernepleier er verdens beste jobb.
Ole Martin Wold
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
Vernepleierutdanningen har økt i popularitet flere år på rad. I år er det 3,6 studenter per planlagte studieplass, viser tall fra Samordna opptak.
Samtidig viser en undersøkelse blant vernepleierne i FO at 92 prosent av dem er fornøyde med utdanningsvalget sitt. Sju av ti ser for seg å bli i yrket resten av livet.
83 prosent opplever stor grad av samsvar mellom utdanning og oppgaver og behov i praksisfeltet.
Flere vil bli sosionom
Sosionomutdanningen øker også i popularitet. Det er registrert 4.167 førstevalgssøkere til 893 studieplasser i sosialt arbeid/sosionom. Det gir 4,6 søkere per studieplass.
Øningen i antall søkere er på 5,9 prosent sammenlignet med 2016.
Antall studenter som har barnevern/barnevernspedagog på topp har sunket fra 2.500 i fjor til 2.470 i år, det vil si ned 1,2 prosent.
• Les også: Venstre vil ha bedre utdanning til barnevern
Lektor danker ut lærer
Totalt har 2,7 prosent flere søkt høyere utdanning i år enn i fjor. 135.587 personer har søkt til høyere grunnutdanning gjennom Samordna opptak. Dette er 3.566 flere søkere enn i 2016.
Flere av helsefagene vokser. Det gjør også informasjonsteknologi, landbruksfag og idrettsfag er blant områdene som øker mest.
Innenfor lærerutdanningene er det markant økning til den nye femårige lektorutdanningen, mens grunnskolelærerutdanningene har færre søkere enn før.
Juss mest populært
Det aller mest populære studiet, målt etter antall førstevalgsstudenter, er juss på Universitetet i Oslo, tett fulgt av siviløkonomutdanning på Handelshøgskolen, rettsvitenskap i Bergen og sykepleierutdanning på Høgskolen i Oslo og Akershus. Den første FO-utdanningen på denne rangeringen er sosialt arbeid på Høgskolen i Oslo og Akershus, på 24. plass.
Flere saker
Carina Dannowski er en av sosialarbeiderne som i disse dager er i Norge for lære.
Simen Aker Grimsrud
Sosialarbeider Carina er på utveksling i Norge: – Ser ditt eget system med nye øyne
Marian Hussein er bekymret for at ansatte i velferdstjenestene skal slutte i jobben på grunn av rasisme.
Leif Martin Kirknes
SV-politiker etterlyser bedre sikkerhet for minoritetsansatte
FO er godt fornøyde med lønnstilliggene de har forhandlet fram.
Jonas Sandboe
Jobber du på sykehus? Dette får du i lønnsøkning
Marianne Solberg vil ha større satsing på barn og unge.
Hanna Skotheim
Etterlyser penger til forebygging: – Alle vet at det virker
Tommy Sjåfjell er tidligere rusavhengig. I dag er han vernepleier og jobber med å løfte kompetansen om rus og psykisk helse ute i tjenestene.
Anne Myklebust Odland
Mange tar sitt eget liv kort tid etter behandling. Tidligere rusavhengig er ikke overrasket
Ukrainske Yulia Prytula ble ansatt ved Bergen inkluderingssenter etter to måneder i Norge.
Anne Myklebust Odland

