Jeg er barnevernsmamma og jeg ønsker åpenhet
DEBATT: Barnevernet har mye makt, og media bør få tilgang til fylkesnemndene.
Det er uforståelig for meg at mediene ikke skal få tilgang til fylkesnemndene, skriver Renate Egebakken i dette innlegget.
Helge Skodvin
Saken oppsummert
Dette er et debattinnlegg. Det gir uttrykk for skribentens meninger. Du kan sende inn kronikker og debattinnlegg til Fontene her.
Barnets beste må gå foran hensynet til allmennhetens innsyn i spørsmål om medias innsyn i saker med barn, skriver Forandringsfabrikken i et debattinnlegg. Åpnes det for større innsyn i nemndsaker kan det skade barns liv og hindre at barn får nyttig hjelp, mener de. Et argument er at behandling i nemnda oppleves skummelt nok i dag, og at det vil bli enda vanskeligere for barn å snakke trygt og fritt dersom det åpnes for at mediene dekker saken.
Jeg er barnevernsmamma, og jeg ønsker åpenhet. Barn som ikke er part i saken (under 15 år) uttaler seg før saken kommer opp. Dermed får barnet snakke trygt og godt. Barna får de trygge og kjærlige rammene de ønsker. Når ungdommen er 15 og part i saken, bør det jo være til alles beste om saken belyses av media. Glassjenta Ida var en foregangsjente. Det er uforståelig for meg at mediene ikke skal få tilgang. Det kan legges føringer på dekningen for å skåne barn og foreldre. Er det en overgrepssak, så holder det at det står det, det trengs ikke detaljer. Det er ikke i noens interesse at familien blir totalt blottlagt. Når vi foreldre blir fratatt omsorgen er det heller ikke i hovedsak vold og overgrep som står øverst på lista over saker som blir fremlagt for fylkesnemnda.
Vi håper Stortinget bidrar til et åpnere barnevern
Barnevernet har i flere tiår fått være sin egen lille stat i staten med makt som går ut over både barn og foreldre. Hvem er det som ikke ønsker at det skal være åpenhet? Er det virkelig disse ungdommene eller er det barnevernet? Det er jo ofte en grunn til en ikke vil ha ting i media, for eksempel når det er store feil som står i fare for å lage store sprekker.
Håper flere foreldre tar seg tid til å si noen ord om dette. For åpenhet er det viktigste middelet vi har.
Flere saker
Hanna Skotheim
– Jeg vet mye om hva som fungerer og ikke fungerer i velferdsstaten
Barnevernsarbeidere i Østfold øver på scenarioer for å bli bedre i yrket. Camilla Galstad spiller rusa mor.
Anne M. Odland
Camilla spiller rusa mor: – Rollespill gjør oss bedre
Da Bredtveit høysikkerhetsavdeling ble stengt, flyttet 30 kvinner hit til Ullersmo fengsel.
Gorm Kallestad/NTB
Flere slår alarm om kvinner i fengsel: – Vi er understimulerte og nedprioriterte
Kvinnen på bildet er medlem av urfolksorganisasjonen CPK som arbeider for å beskytte urfolks rettigheter mot selskaper som driver med skogbruk, vannkraft og gruvedrift.
Hanna Skotheim
– Vi eksisterer ikke i dette rasistiske systemet
Berit Jacobsen er leder i Norsk barnevernlederforening. Hun mener det ikke nødvendigvis er mindre krevende å jobbe i en liten barnevernstjeneste.
Fartein Rudjord
Skal ledere i små barnevernstjenester tjene minst?
Brian Cliff Olguin