Vil du ha faglig påfyll til frokost?
Da kan du logge deg på FOrskerfrokost, et av FOs tiltak for å doble antall medlemmer som jobber på høgskoler og universiteter.
Mya Østby, førstelektor i vernepleie på Høgskolen i Østfold, er neste forsker ut i FOrskerfrokost.
Hanna Skotheim
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
FOrskerfrokost er et månedlig webinar der en forsker presenterer forskning som er relevant for FOs medlemmer. Frokosten er et av flere tiltak i prosjektet «LO for alle» (se faktaboks). Det ble startet i 2020 for å rekruttere flere medlemmer med høyere utdanning. Bakgrunnen er at langt flere enn før tar utdanning på høgskole og universitet, og at LO de siste årene har tapt terreng i forhold til andre hovedorganisasjoner, som for eksempel Unio.
– Et ambisiøst mål
Som ledd i LO-prosjektet har FO har valgt ut to områder der forbundet vil vokse: Høgskole- og universitetssektoren og ideelle private velferdsaktører. Forbundet har i dag ca. 240 medlemmer som jobber på høgskoler og universiteter, og har satt seg som mål å doble dette tallet.
– Det er et ambisiøst mål. Dette er en viktig gruppe for FO, både fordi de utdanner fremtidens FO-ere og fordi forskningen deres har betydning for både teori og praksis. I tillegg kan de gi oss gode innspill om utdanning og politikk på dette området, sier Hanne Glemmestad, ansvarlig for «LO for alle» i FOs ledelse.
Hanne Glemmestad håper FOrskerfrokost kan rekruttere flere medlemmer på høgskoler og universiteter og samtidig gi andre medlemmer faglig påfyll.
Adrian Nielsen
Ønsker å nå flere
Frokostwebinarene gir medlemmer på høgskoler og universiteter en kanal for å formidle sin forskning, samtidig som de gir alle medlemmer muligheter for faglig påfyll, fastslår Glemmestad.
– Det kan være krevende å holde seg oppdatert på ny forskning i en travel arbeidshverdag. Vi håper disse frokostwebinarene kan bidra til det, sier hun.
Hulda Mjøll Gunnarsdóttir, førsteamanuensis ved Institutt for sosialfag ved Universitetet i Stavanger, stod for det første webinaret. Hun snakket om følelser i sosialt arbeid.
I april foreleste høgskolelektor på VID vitenskapelige høgskole, Håvard Aaslund, om bostedsløshet og egenorganisering blant husløse. Neste frokost er går av stabelen 11. mai. Da kan du høre May Østby, førstelektor i vernepleie på Høgskolen i Østfold, snakke om inkluderende forskning sammen med personer med utviklingshemming.
Forsker May Østbye: – Personer med utviklingshemming trengs som medforskere
I underkant av 200 personer var pålogget under de to første.
– Det er ganske bra deltakelse, men vi ønsker å nå ut til flere. Og vi vil gjerne ha innspill på hvilke temaer folk vil høre om, sier Glemmestad.
LO for alle
• En kampanje for å øke rekrutteringen av medlemmer med høyere utdanning.
• 11 forbund deltar: Creo, Industri Energi, Fellesorganisasjonen, Skolenes landsforbund, NTL, Forbundet for Ledelse og Teknikk, Fagforbundet, Handel og Kontor, NISO, Norsk Jernbaneforbund og Norsk Manuellterapeutforening.
• Kampanjen startet i januar 2020 og skal vare i tre år. Har så langt vervet 4.000 nye medlemmer.
• LO dekker 75 prosent av kostnadene det første året, 50 prosent det andre året og 25 prosent det tredje året.
Flere saker
Vernepleier Synne Sylte synes arbeidshverdagen har blitt bedre med TID-modellen.
Hanna Skotheim
Kommunen sparer millioner takket være Synnes nye arbeidsmåte
Det er ikke vanskelig å forstå at man har gått inn på kontoret til et FO-medlem når du går inn på Vibeke Sandviks sitt i Elnesvågen i Hustadvika kommune.
Hanna Skotheim
Da ingen i kommunen ville ta på seg ansvaret, rakk Vibeke opp hånda
Beate Haaberg Fernandez er daglig leder i Den åpne dør som ligger i Gamlebyen i Oslo.
Hanna Skotheim
Beate fikk besøk på rusinstitusjon. Det ble til en film
Jonny Ottesen er en pådriver for å begrense antall «quick returns» på Sandviken sykehus i Bergen.
Helge Skodvin
Jonny fikk søvnproblemer av turnusen
Illustrasjonsfoto: Colourbox
– Arbeidsgivere må ta søvnhygiene på alvor
– Vi må gjøre som i 1969, da vi fant olja, mener Lars Gjerdåker, hovedtillitsvalgt for FO i Bærum kommune.
Simen Aker Grimsrud
Reagerer på kutt: – Sprøtt å spare nesten en milliard på å tyne de ansatte
LO for alle
• En kampanje for å øke rekrutteringen av medlemmer med høyere utdanning.
• 11 forbund deltar: Creo, Industri Energi, Fellesorganisasjonen, Skolenes landsforbund, NTL, Forbundet for Ledelse og Teknikk, Fagforbundet, Handel og Kontor, NISO, Norsk Jernbaneforbund og Norsk Manuellterapeutforening.
• Kampanjen startet i januar 2020 og skal vare i tre år. Har så langt vervet 4.000 nye medlemmer.
• LO dekker 75 prosent av kostnadene det første året, 50 prosent det andre året og 25 prosent det tredje året.

