JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Koronakrisen:

Vernepleier Eline: – Alle som jobber i bolig bør bruke uniform nå

Noen ansatte i boliger har begynt med uniform. Andre bruker fortsatt egne klær. – Vi er vanligvis imot at ansatte bruker uniform, men i denne uvanlige situasjonen kan det være det riktige, sier FO.
I boligen der Eline Sofie Chitra Aksnes jobber, innførte de uniform for to uker siden. De har fått låne uniformene fra det lokale sykehjemmet.

I boligen der Eline Sofie Chitra Aksnes jobber, innførte de uniform for to uker siden. De har fått låne uniformene fra det lokale sykehjemmet.

Privat

hanna.skotheim@lomedia.no

Rett etter at store deler av Norge stengte, var det noen boliger for personer med utviklingshemming som innførte uniformer for de ansatte. Vernepleier Eline Sofie Chitra Aksnes var blant dem som måtte ta på seg uniform. Ettersom de ikke hadde noen tilgjengelig måtte de låne fra det lokale sykehjemmet.

Aksnes jobber i Leirfjord kommune i Nordland, men hvor hun jobber virker ikke å ha noe å si for om de ansatte bruker uniform eller ikke.

Ulike retningslinjer

I en Facebook-gruppe for vernepleiere har flere delt hva retningslinjene for uniform er der hvor de jobber. En skriver at hun kunne tenke seg uniform, men at hun tror de vil fortsette med private klær og bruke smittevernutstyr hvis det oppstår smitte på arbeidsplassen. En annen skriver at hun skifter når hun kommer på jobben og skifter igjen til rent tøy når hun skal hjem.

Fontene har vært i kontakt med Oslo kommune for å høre hvilke retningslinjer de har. Det er ikke innført uniform i de tre boligene Oslo kommune driver, men det er innført egne skift. Klærne vaske de ansatte selv hjemme. Grunnen til at kommunen ikke har innført uniform, er fordi det er praktisk utfordrende å både oppbevare og vaske uniformene på arbeidsplassen.

Nekter pasienten eller beboeren å dusje eller vaske seg? Her er knepene du kan prøve

Like langt med egne sko

Flere av dem som har skrevet i Facebook-gruppen, er redde for at smittefrakker eller uniformer vil uroe beboerne. Det var også Eline Sofie Chitra Aksnes i Leirfjord, men hun har ikke opplevd at brukerne har reagert.

– Vi har forklart dem at dette er et virus som finnes over hele verden, og det gjør at vi må begrense smitte og ta enkelte forholdsregler som å ikke klemme, håndhilse og oppsøke folkemengder unødvendig, sier Aksnes.

Hun opplever at også de ansatte håndterer det fint. Hun forteller imidlertid at det tar tid å komme inn i nye rutiner.

– Vanligvis bruker vi fleecejakker for å holde varmen. Nå har vi brukt eget varmt tøy under uniformen. Da tenker jeg at vi er like langt. Vi bruker også egne sko. Dersom viruset kan smitte gjennom tekstiler eller skotøy, er vi like langt der også, sier vernepleieren.

Hun synes det er rart at ikke alle boliger innfører uniform i denne perioden.

– Alle bør bruke uniform, men det er vel opp til hver enkelt kommune hva de innfører.

Vernepleier Kristine føler at jobben ikke blir verdsatt: – Jeg blir rett og slett lei meg

Ekspert: Må kunne vurdere smitterisiko

I arbeidsmiljøloven finnes det en egen forskrift som sier noe om utførelse av arbeid og bruk av arbeidstutstyr. Der står det at dersom helsefarlige biologiske faktorer ikke kan fjernes eller unngås, skal arbeidsgiveren din sørge for at du får utlevert og blir pålagt å bruke hensiktsmessig arbeidstøy og personlig verneutstyr. Koronaviruset er et eksempel på en helsefarlig biologisk faktor.

Sett fra et smittevernperspektiv, handler bruk av uniform eller ikke om å klare å overholde de hygieniske prinsippene uavhengig av klesdrakt, ifølge Ida Hellum Sandbekken.

Hun er universitetslektor på Fakultetet for helsevitenskap ved OsloMet.

– Selv om man ikke bruker uniform, må man kunne vurdere smitterisiko. Man må ha kunnskap om smittevern og smittespredning, og vite hvilke smitteverntiltak som skal iverksettes, sier hun og utbroderer:

– Man må bruke beskyttelsesutstyr ved stell, og være oppmerksom på at bakterier kan smitte via hoste. Det kan være dumt å bare ha et skift med klær på jobb i tilfelle du må bytte klær i løpet av arbeidsdagen. Det er også viktig å ha skift tilgjengelig etter endt arbeidsdag, spesielt hvis du skal farte rundt etter arbeidsdagen.

Skal ikke vaskes hjemme

Sandbekken informerer også om at skal man bruke egne klær på jobb, må disse sitte tett og de må kunne vaskes på høy nok varme.

Ifølge Arbeidstilsynet skal klær vaskes i industrivaskemaskin som kan holde temperaturer på 85 grader i minimum ti minutter. De kan også vaskes på 60 grader, men da må de tilsettes kjemikalier slik at arbeidsklærne desinfiseres. Videre informerer Arbeidstilsynet om at arbeidsklær ikke må tas med hjem for å bli vasket.

FO: – Må ta i bruk tiltak som kan hindre smitte

Marit Selfors Isaksen i FO-ledelsen sier at de vanligvis er prinsipielt imot at ansatte bruker uniform i boliger.

– Vi driver helt andre tjenester enn det man gjør innenfor pleie. Vi yter bistand til praktiske gjøremål og gir veiledning, og da er det ikke naturlig med uniform, sier Isaksen.

Marit Selfors Isaksen, leder for vernepleierne i FO.

Marit Selfors Isaksen, leder for vernepleierne i FO.

Hanna Skotheim

Hun understreker derimot at det i den uvanlige situasjonen vi er i, kan være riktig å bruke uniform også i bolig.

– Smitteverntiltakene er utrolig viktig, så de tiltakene som kan hindre smitte, må vi ta i bruk.

– Flere er bekymret for at uniform kan uroe beboerne. Hva tenker du om det?

– Skal man ta i bruk uniform, må man diskutere hvordan man skal legge til rette slik at den enkelte blir ivaretatt.

Flere saker

Merete Holme er sti­pen­diat i fagseksjon for musikkpedagogikk og musikkterapi ved Norges musikkhøgskole.

Merete Holme er sti­pen­diat i fagseksjon for musikkpedagogikk og musikkterapi ved Norges musikkhøgskole.

Anne Myklebust Odland

Kan musikk hjelpe ungdom som sliter psykisk? Det vil Merete finne ut

Christine Fredriksen ble valgt til leder i FO Agder i vår. Hun mener lønnen er for lav.

Christine Fredriksen ble valgt til leder i FO Agder i vår. Hun mener lønnen er for lav.

Anne Myklebust Odland

Christine mener egen lederlønn i FO er for lav

– Jeg skal ikke svare på vegne av enkeltmedlemmer, men samlet sett tror jeg våre medlemmer er fornøyde med at vi ikke gikk ut i streik inn i sommerferien, sier FO-leder Marianne Solberg.

– Jeg skal ikke svare på vegne av enkeltmedlemmer, men samlet sett tror jeg våre medlemmer er fornøyde med at vi ikke gikk ut i streik inn i sommerferien, sier FO-leder Marianne Solberg.

Skjalg Bøhmer Vold

FO-lederen forsvarer at det ikke blir streik i staten: – Lite sannsynlig å nå fram

Kjersti Barsok er leder for NTL, det største forbundet i LO Stat. Hun oppfordret medlemmene til å stemme nei til lønnsoppgjøret og ble hørt. Nå reagerer hun på at det ikke blir streik.

Kjersti Barsok er leder for NTL, det største forbundet i LO Stat. Hun oppfordret medlemmene til å stemme nei til lønnsoppgjøret og ble hørt. Nå reagerer hun på at det ikke blir streik.

Eirik Dahl Viggen

LO Stats medlemmer stemte nei til lønnsoppgjøret

Disse er blant dem som kunne mistet jobben hvis avdelingen legges ned: Bak fra venstre: Aud jørgensen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad, Cathrine Martinsen. Midterste rad: Grete Nørve, Hanne Jakobsen, Renate Hermansen. Fremste rad: Lill Mari Johnsen, Eirin Johannesen, Lillian Hofsøy, Hilde Hov Linda Dyping-Breivik.

Disse er blant dem som kunne mistet jobben hvis avdelingen legges ned: Bak fra venstre: Aud jørgensen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad, Cathrine Martinsen. Midterste rad: Grete Nørve, Hanne Jakobsen, Renate Hermansen. Fremste rad: Lill Mari Johnsen, Eirin Johannesen, Lillian Hofsøy, Hilde Hov Linda Dyping-Breivik.

Hanna Skotheim

Fryktet å miste jobbene sine. Nå kan de bli reddet i siste liten: – Jeg tror det ikke før jeg får se det

LO i Trondheim anbefaler medlemmer om å stemme nei til LO Stats anbefalte løsning. I Oslo og i Bergen vil de ikke komme med slike råd.

LO i Trondheim anbefaler medlemmer om å stemme nei til LO Stats anbefalte løsning. I Oslo og i Bergen vil de ikke komme med slike råd.

Roy Ervin Solstad

LO-splittelsen fortsetter inn i skjebneuka: – Folk er skuffet og forbanna