Jobber du på sykehus og lurer på hva du får i lønnsøkning? Da må du smøre deg med tålmodighet
Lønnsoppgjøret for deg som jobber på sykehus, poliklinikk eller DPS skulle startet i dag. Nå er forhandlingene utsatt til juni.
Marit Selfors Isaksen i FO-ledelsen mener det er udramatisk at lønnsforhandlingene blir utsatt.
Hanna Skotheim
Saken oppsummert
simen@lomedia.no
I forrige uke ble det brudd i forhandlingene mellom arbeidstakerorganisasjonen Unio, som representerer sykepleierne, og arbeidsgiverorganisasjonen Spekter Helse, som representerer helseforetakene. Også kalt sykehusoppgjøret.
– Vi fikk i realiteten et tilbud langt under de ambisjonene vi har. Det eneste vi egentlig ville fått utover frontfaget med dette tilbudet, er applaus. Noe som selvsagt er totalt uakseptabelt, sa leder i Norsk Sykepleierforbund, Lill Sverresdatter Larsen, til Sykepleien.
Utsatt til juni
I dag skulle LO Stat og Fellesorganisasjonen (FO) startet forhandlingene som blant annet omfatter sosionomer, vernepleiere, velferdsvitere og barnevernspedagoger som jobber på sykehus, poliklinikk og Distriktspsykiatrisk senter (DPS).
– Vi er enige om å utsette forhandlingene. Det ligger ingen dramatikk i det, det har skjedd før når det ikke foreligger resultater i de andre lønnsoppgjørene i offentlig sektor, sier Marit Selfors Isaksen i Fellesorganisasjons (FO) ledelse.
Hun representerer FO, som sammen med LO Stat, skulle startet forhandlingene med Spekter Helse i dag. Men raskt ble partene enige om at forhandlingene blir utsatt til juni.
Brudd i kommuneoppgjøret. Nå blir det mekling
Spår krevende forhandlinger
– Hvorfor utsetter dere forhandlingene mens Norsk Sykepleierforbund endte med et brudd i forhandlingene?
– Det er vanskelig å si. Jeg forholder meg til at det er en god løsning at vi avventer til de andre oppgjørene i offentlig sektor er ferdig. Det tror jeg FOs medlemmer kan ha en fordel av, sier Isaksen.
– Blir det krevende forhandlinger i år?
– Det sa vi sist også, men ja, det tror jeg det blir. Våre medlemmer har selvfølgelig en forventning om å få uttelling for kompetanse og jobben som er gjort i år, i en tid landet er i en krevende økonomisk situasjon, sier Isaksen.
Kan bli streik i offentlig sektor
De andre lønnsoppgjørene i offentlig sektor har endt med brudd. I staten, KS (kommunesektoren) og Oslo kommune skal partene møtes hos Riksmekleren 26. mai. Blir ikke partene enige der, blir det streik.
Når forhandlingene i Spekter Helse kommer i gang igjen, avhenger av hva som skjer i staten, KS og Oslo kommune, men det blir tidligst i starten av juni.
Dermed går oppgjøret til mekling hos Riksmekleren. Det er ikke satt en dato for meklingsstart.
I dag startet forhandlingene mellom Spekter og LO Stat, som Fellesorganisasjonen (FO) er en del av. De skal forhandle ny lønn for vernepleiere, sosionomer, barnevernspedagoger og velferdsvitere.
Men før forhandlingene kom i gang, ble det avgjort at lønnsforhandlingene blir utsatt.
Flere saker
Hanna Skotheim
Hun jobber side om side med dem som bor i de utsatte områdene
Morten Gloppestad von Krogh er velferdsviter og leder i FOs nye landsdekkende klubben for statlige ansatte i Nav.
Simen Aker Grimsrud
– Vi trenger en leder som vil se på hele Nav-strukturen med nye øyne
Julianne Ferskhaug, byråd for sosiale tjenester i Oslo, er svært fornøyd med den nye handlingsplanen for rusfeltet i Oslo.
Hanna Skotheim
– Vi skal være byen som er flinkest på ruspolitikk
Kritiker Lone Bodot er en av dem som deler boktips for sosialarbeidere.
Helge Skodvin
Disse bøkene bør velferdsstatens hjelpere lese
Bengt synes det skrives for mye negativt om barnevernet. Selv er han fornøyd med hjelpen han fikk og vil gjerne rose barnevernet.
Hanna Skotheim
– Barnevernet har hjulpet meg med å være en god pappa
Siv Anita Haukdal er årets tillitsvalgt i FO og ble overrakt heder og ære av FO-leder Marianne Solberg.
Aslak Borgersrud

