FO er bekymret for at lønna til medlemmene sakker akterut. Torsdag kan det bli streik
I morgen er det frist i meklingen mellom FO og Fagforbundet, og NHO. – Vi krever lik lønn for likt arbeid, sier FO-topp.
Ole Henrik Kråkenes vil at FOs 900 medlemmer som jobber i NHO-området skal få bedre lønn.
Hanna Skotheim
Saken oppsummert
simen@lomedia.no
Meklingen mellom LO-forbundene FO og Fagforbundet og arbeidsgiverorganisasjonen NHO startet tirsdag. Blir ikke partene enige ved midnatt torsdag, blir 37 medlemmer av Fagforbundet og FO tatt ut i streik.
900 medlemmer berørt
NHO-avtalen, eller overenskomst 453 som den heter, gjelder blant annet ansatte som jobber i Stendi AS, Human Care AS, Aberia AS, Olivia Solhaugen AS og Frelsesarmeen.
Tariffavtalen gjelder for rundt 900 av FOs medlemmer, og FO forhandler sammen med Fagforbundet. Det var FO og Fagforbundet som brøt forhandlingene med NHO i slutten av november.
– Vi krever lik lønn for likt arbeid, og anstendige lønnsvilkår for medlemmene våre i privat sektor. Det er ingen grunn til at de skal bli hengende etter lønnsmessig, sammenlignet med dem med tilsvarende jobber i det offentlige, sa Ole Henrik Kråkenes, som representerer FO i forhandlingene.
Streiket for to år siden
For to år siden endte NHO-oppgjøret i streik. Ansatte ved Stendi i Bergen streiket for å få like gode lønnsvilkår som kollegene i offentlig sektor. Den gang protesterte de ansatte mot lønnsforskjeller opp mot 100.000 kroner mellom en vernepleier og en sykepleier.
Nå kan det gå mot en ny streik. Ole Henrik Kråkenes var skuffet over at ikke NHO imøtekom kravene fra Fagforbundet og FO da lønnsforhandlingene brøt sammen i slutten av november:
– Vi ønsket å finne en god løsning. Når ikke arbeidsgiverne møter oss på de mest vesentlige kravene våre, har vi ikke annet valg enn å bryte forhandlingene og be Riksmekleren om hjelp.
Minstelønnsavtale
NHO-avtalen er en minstelønnsavtale, som vil si at den bare har én minstelønnssats. Det betyr at det må inngås særavtaler i hver enkelt bedrift på for eksempel lønnssystem, arbeidstid og ubekvemstillegg.
– Dessverre er mange av særavtalene mangelfulle. Det gjør at lønnsvilkårene til mange av våre medlemmer ligger lavere enn offentlig sektor og ideelle aktører. Vi krevde enkelt og greit et mer rettferdig lønnssystem med en ansiennitetsstige. Derfor er jeg skuffet over at ikke NHO strakte seg lengre i kveld, sa Kråkenes.
Fagforbundet og FO vil bygge ut lønns- og ansiennitetssystemet i avtalen med høyere minstelønnssatser.
Her kan det blir streik
Dersom partene ikke finner en løsning før meklingsfristen, blir det streik fra torsdag. Av de 37 som kan bli tatt ut i streik, er to medlemmer av FO.
Følgende steder kan LO-medlemmer bli tatt ut i streik:
AURORA KINO ALTA
AURORA KINO NARVIK
AURORA KINO TROMSØ
Frelsesarmeens Hovedkvarter
Hå mottak
Stord Mottakssenter
Trondheim mottak
NBF Hovedkontor
Stiftelsen Tromsø Internasjonale Filmfestival
Haraldsplass Barnevern avd. familie og oppfølging
Flere saker
FO-leder Marianne Solberg er skuffet over regjeringens forslag til statsbudsjett for neste år.
Hanna Skotheim
FO-lederen skuffet over regjeringen: – Dessverre ikke et budsjett for forebygging
Truls Wiberg er vernepleier, ansatt i barnevernstjenesten i Bærum.
Anne M. Odland
Vernepleier Truls merker kjøret etter 40 år i jobb. Nå vil kommunen ta fra ham fridagene
– Jeg anser meg for å være heldig fordi jeg ikke døde 13. april, sier Nazar Yurystovskyy.
André Kjernsli
– Jeg forsto at livet mitt aldri ville bli det samme
– Jeg har jobbet hardt for å ta mastergraden ved siden av jobb, og jeg vil ha anerkjennelse for ulempene jeg har hatt, sier Reham Adawi.
Simen Aker Grimsrud
Reham får ikke lønn for mastergraden. Nå vurderer hun å slutte i barnevernet
FO-leder Marianne Solberg etterlyser politikere som har mot til å bruke penger før problemene oppstår.
Hanna Skotheim
FO-krav til statsbudsjettet: – Vis at dere vil forebygge, ikke bare reparere
– Det må ikke feste seg et inntrykk av at alle ansatte innen barnevern står i fare for å oppleve vold, mener Svein Helland Sivertsen i KS Konsulent.
Erik Sundt