Ny forbundsledelse valgt med stående applaus
Jubelen ville ingen ende ta da FO lørdag ettermiddag valgte ny forbundsledelse. Fem dyktige lagspillere, ifølge valgkomiteen.
Ina Libak (f.v.), Lisbeth Grandalen, Marianne Solberg, Ole Henrik Kråkenes og Marit Selfors Isaksen skal lede FO de neste fire årene.
Skjalg Bøhmer Vold
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
Marianne Solberg overtar som leder og får med seg nestleder Lisbeth Grandalen, Ole Henrik Kråkenes, Ina Libak og Marit Selfors Isaksen.
Valgkomiteens leder Einar Ingebrigtsen la vekt på at de fem er dyktige og engasjerte hver for seg og at de samtidig er lagspillere som vil utfylle hverandre på en god måte.
– Marianne Solbergs styrke er evnen til å rette blikket framover. Hun er strategisk, målbevisst og nyter stor tillit i LO, sa Ingebrigtsen.
Marianne Solberg tar mot salens hyllest.
Skjalg Bøhmer Vold
Lisbeth Grandalen overtar nestledervervet etter Solberg. Ingebrigtsen beskrev henne som kunnskapsrik, energisk og med gode lederegenskaper og gode evner til å lytte. Hun har lang fartstid som sosionom i sosialtjeneste og på sykehus, har ledet FO Oppland i flere år og kommer nå fra en stilling i LO Innlandet.
– Hun er en lagbygger som utfordrer andre på en positiv og faktabasert måte, sa Ingebrigtsen.
En glad nestleder Lisbeth Grandalen
Skjalg Bøhmer Vold
Ole Henrik Kråkenes ble gjenvalgt som barnevernspedagogenes profesjonsrådsleder. Han er en sterk stemme for utsatte barn, og representerer kontinuitet i ledelsen, mener valgkomiteen.
– Han er engasjert og kunnskapsrik. Det er en styrke for FO at han fortsetter, sa Ingebrigtsen.
Ole Henrik Kråkenes klar for fire nye år.
Skjalg Bøhmer Vold
Ina Libak kommer inn som sosionomenes profesjonsrådsleder. Hun brenner for at FO skal være en sosialpolitisk kraft i samfunnet og har stort nettverk, påpeker valgkomiteen.
– En referanse sier at hun har en X-faktor når det gjelder å nå fram med et budskap. Hun er et lys som tenner andre lys, refererte Ingebrigtsen.
Ina Libak klappes inn i FO-ledelsen.
Skjalg Bøhmer Vold
Marit Selfors Isaksen fortsetter som leder for vernepleiernes profesjonsråd. Ingebrigtsen beskrev henne som en uredd stemme for de menneskene vernepleiere jobber med, et område der hun også har bidratt til en vitenskapelig artikkel.
– Hun er en brobygger og en særdeles viktig brikke i forbundsledelsen.
Marit Selfors Isaksen er gjenvalgt.
Skjalg Bøhmer Vold
Flere saker
LO Media
Disse sosialarbeiderne skal være med på å bestemme LOs politikk
BRUDD: LO Stat-leder Elisabeth Steen ble ikke enig med staten i forhandlingene, og statsoppgjøret går for deres del til mekling.
Ole Palmstrøm
Statsoppgjøret: LO Stat går til mekling. De tre andre enige med staten
BLE IKKE ENIGE I FORHANDLINGENE: – Kommunesektoren er avhengig av hele laget av ansatte. Derfor har vi vært tydelig i vårt krav om at de også skal sikres økt kjøpekraft i årets oppgjør, sier Mette Nord.
Alf Ragnar Olsen
Brudd i kommuneoppgjøret. Fare for storstreik
Lisbeth Norshus fra FO Oslo er fornøyd.
Hanna Skotheim
Minst 20.100 kroner mer til ansatte i Oslo kommune
Marit Isaksen skal lede FOs delegasjon på LO-kongressen neste uke.
Hanna Skotheim
Jørn Eggum trekker seg: – Et klokt valg, mener FO
FOs Katrine Haugland Martinsen forteller at hun har et sterkt engasjement for fagbevegelsen og de samfunnspolitiske områdene.
Jan-Erik Østlie