Åpent brev til Gina:
Takk for at du skriver om stigma og mistenkeliggjøring!
Du skriver så presist om det mange kvinner med en rushistorikk møter, nemlig mistenkeliggjøring og stigmatisering, istedenfor omsorg, råd og tillitsskapende tiltak.
Foreldre med for lengst tilbakelagte rus problemer må bli vurdert og behandlet av hjelpeapparatet som vanlige og friske foreldre, skriver Aase Sundfær.
Colourbox
Saken oppsummert
Dette er et debattinnlegg. Det gir uttrykk for skribentens meninger. Du kan sende inn kronikker og debattinnlegg til Fontene her.
Takk for at du publiserte kronikken din, Gina! Velskrevet og viktig. Du har vært fantastisk. Ingen burde være nødt til å redegjøre for hvilke rusmidler man har brukt, midt i en fødsel som du skriver du måtte! At jordmor også meldte til barnevernstjenesten i ditt tilfelle, viser et manglende skjønn fra helsepersonell og ble sårende for deg.
Jeg tenker på alt du har gjort for å bevise rusfrihet ved å levere urinprøver både i svangerskapet og etter fødselen, trofast og regelmessig, uke etter uke, måned etter måned. Det er krevende. Gratulerer!
Dessverre er din historie om møtet med offentlige hjelpere ikke enestående. Jeg har selv fulgt en gruppe kvinner med ulike grader av rusproblemer før de ble gravide, gjennom svangerskap og barnas oppvekst. Mangel på tillit var daglige opplevelser for dem i en hverdag hvor mye tid gikk med til å sitte i møter med ulike instanser og bevise at de greide å holde seg rusfrie og greide å være gode nok mødre for barna. Du skriver så presist om det mange kvinner med en rushistorikk møter, nemlig mistenkeliggjøring og stigmatisering, istedenfor omsorg, råd og tillitsskapende tiltak.
Og jeg tenker slik som deg. Foreldre med for lengst tilbakelagte rus problemer må bli vurdert og behandlet av hjelpeapparatet som vanlige og friske foreldre.
Flere saker
Søk i tabellen lenger ned i saken for å finne ditt yrke.
Brian Cliff Olguin / Ole Palmstrøm / Håvard Sæbø
Sjekk lønna i over 360 yrker. Dette tjener sosialarbeidere
Lønnsgapet mellom menn og kvinner har økt.
Jonas Sandboe
Høyest lønnsvekst i toppen bidro til økt lønnsulikhet
– Det er en klar prioritering. Jeg vil ha flest mulig lærere, sier rektor Andreas Mikkelborg.
Simen Aker Grimsrud
Rektor vil ikke ansatte miljøterapeuter: – Lærerne er de viktigste på skolen
Det varierer hvor mange skoler som har miljøterapeut og hvor mange de har, viser tall fra KS. (Illustrasjonsfoto).
Hanna Skotheim
4 av 10 skoler har ikke miljøterapeut: – Verre enn vi trodde
Mange får hjelp med økonomien av en verge. Men ensomheten må de takle selv. (Illustrasjonsfoto).
Gorm Kallestad / NTB
Owe er verge for 118 personer: – Jeg drikker ikke kaffe med dem
Hvis man vil ha økt lønn, er det to tabber man bør unngå.
AndreyPopov / Canva

