SV krever autorisasjon for barnevernspedagoger og sosionomer
– De jobber med sårbare mennesker og trenger samfunnets godkjentstempel, sier Freddy André Øvstegård, representant for SV. Torsdag fremmer han forslag om autorisasjon på Stortinget.
Autorisasjon vil sikre yrkesgruppenes tillit og sikre samfunnet mot utøvere som ikke gjør en god nok jobb, mener SVs Freddy Andrè Øvstegård.
SV
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
– Barnevernspedagoger og sosionomer må få autorisasjon på lik linje med helsepersonell. Dette har vært et krav i 40 nå. Nå er tiden overmoden, mener Freddy André Øvstegård.
Han er stortingsrepresentant for SV Østfold og sitter i Stortingets familie- og kulturkomité, der han har ansvar for barnevern.
Torsdag fremmer han dette forslaget fra Stortingets talerstol:
«Stortinget ber regjeringen sikre innføring av en profesjonsspesifikk autorisasjonsordning for barnevernspedagoger og sosionomer gjennom å utvide helsepersonelloven til også å gjelde disse profesjonene, i forbindelse med Bufdirs utredningsarbeid om dette.»
• Fanny Duckerts råd til barnevernet: – Svar på kritikk
Uavhengig av arbeidsfelt
Profesjonsspesifikk innebærer at autorisasjonen skal følge barnevernspedagogen og sosionomen uansett arbeidsfelt.
– Autorisasjon utredes nå av Bufdir, og jeg er redd for at de vil forslå en feltspesifikk autorisasjon for barnevernet. Men disse yrkesgruppene jobber med sårbare mennesker i en rekke tjenester. Autorisasjonen må gjelde uansett, mener Øvstegård.
Bred støtte
Han viser til at både FO, som organiserer barnevernspedagoger og sosionomer, og Landsforeningen for barnevernsbarn, som organiserer mottaker av tjenestene, lenge har kjempet for autorisasjon.
– Disse yrkesgruppene jobber med sårbare barn, blant annet i barnevernet, i Nav eller i psykisk helsevern. De trenger samfunnets godkjentstempel for å få styrket sin tillit, påpeker Øvstegård.
Sikrer samfunnet
SV-representanten mener dessuten at en slik ordning vil bidra til å sikre samfunnet og utsatte mennesker mot ansatte som ikke gjør jobben på en god måte. Autorisasjonen vil da kunne trekkes tilbake.
– Ordningen er ønsket blant mange. Den møter få motargumenter og er innført i andre nordiske land. Nå er tiden inne for å fatte et forpliktende vedtak i Stortinget, slik at autorisasjon endelig kan komme på plass, sier Øvstegård.
Forslaget fremmes torsdag i Stortinget og sendes så til komité for behandling.
• 6 av 10 i tannhelsetjenesten har meldt til barnevernet
• Aleris-direktør: – SV feilinformerer bevisst om kommersiell omsorg
Flere saker
Det blir ingen sentrale tillegg på ansatte i staten i år. – Det måtte vi gi oss på for å få på plass likelydende tariffavtaler, sier Jannicke Larsen, nestleder i FO.
Hanna Skotheim
Enighet i staten – alt blir gitt i lokale tillegg
Både lønna og ubekvemstilleggene øker for ansatte i Oslo kommune.
Jonas Sandboe
Jobber du i Oslo kommune? Dette får du i lønnsøkning
– Et godt resultat, mener forbundsleder Marianne Solberg.
Hanna Skotheim
Streik avverget i kommunene. Dette er den nye lønna
Riksmekler Mats Ruland kan ha en lang natt foran seg.
Erlend Tro Klette
Fristen er ute, meklingen for ansatte i stat og kommune fortsetter utover natta
Sosionom Madelen Bystrøm og barnevernspedagog Monica Enersen møter Fontene på en kafe utenfor jobben. De er motiverte for å streike.
Simen Aker Grimsrud
– Vi er ikke interesserte i at arbeidsgiver skal tulle med arbeidstida
Hun har nylig vært på et jobbintervju på et Nav-kontor. – Jeg ønsker så veldig en telefon med spørsmålet: «Har du lyst å jobbe her?»
Anne M. Odland

