Vernepleiere oppfordrer til dugnad for utviklingshemmede i Nepal
Vernepleierstudenter som nylig hadde praksis i Nepal samler inn penger for å hjelpe utviklingshemmede etter jordskjelvet. – De er allerede en underprivilegert gruppe og står ikke først i køen nå når så utrolig mange trenger hjelp, sier Nina Therese Aune.
MED HJERTE FOR NEPAL: FO Sør-Trøndelag har i flere år hatt solidaritetsprosjekter i Nepal. Her er primus motor, Liv Mesingset, på besøk på Lubhu Day Care Center høsten 2010.
Solfrid Rød
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
– Det var veldig instinktivt; vi bare måtte gjøre noe. Dette er folk vi jar jobbet, lekt og ledd med. Vi vil ikke glemme dem så, sier Aune.
Hun går siste året på vernepleierutdanningen på Høgskolen i Sør-Trøndelag, som i flere år har sendt studenter på praksis i Nepal.
Vanskelig å få oversikt
Aune og 13 andre jobbet i tre måneder på mer enn 10 dagsentre for personer med utviklingshemning. Siden lørdag har de forsøkt å komme i kontakt med kjente i det jordskjelvrammede landet. Noen melder at de har det bra, etter forholdene. Andre har de ikke hørt fra.
Nettside og konto
Mandag ettermiddag opprettet studentene facebooksiden Innsamlingsaksjon til støtte for utviklingshemmede rammet av jordskjelvet i Nepal 2015, med oppfordring om å hjelpe. Tirsdag morgen var det kommet inn 4 500 kroner, og mer enn 500 personer følger siden.
– Kjente og ukjente deler og oppfordrer til å like og dele siden vår. Det er vi kjempeglade for, sier Aune.
Ikke nødhjelp
Det vil ta tid å finne ut hvordan pengene konkret skal brukes og hvordan de faktisk skal komme til et land, der både banker og strøm nå er nede. Aune understreker at dette ikke handler om nødhjelp.
Pengene som kommer inn skal gå til de mest utsatte litt lenger fram i tid enn disse mest akutte krisedagene. Når forholdene i Nepal stabiliserer seg, vil studenten vurdere om det er mulig å reise dit og hjelpe til.
Oppfordrer til solidaritet
Personer med utviklingshemning er svært utsatte i Nepal, som er et av verdens fattigste land. Studentene, som har sett de vanskelige forholdene på nært hold, oppfordrer til dugnad og solidaritet.
– Alle midler hjelper
«Flere dagsenter drives av pårørendeorganisasjoner, og frivillighetsprosenten er høy da det finnes lite bevilgede midler til denne gruppen. Vi bidro med vår kompetanse som vernepleierstudenter, og flere av oss donerte små gaver til dagsentrene, så som skrivesaker, leker, og annet utstyr. Vi så med egne øyne at alle midler hjelper. Nå har vi følt oss maktesløse her vi sitter langt borte og får informasjon om denne tragiske hendelsen. Norge er et av verdens rikeste land, og vi kan hjelpe! Vi ber om din støtte!», skriver de på sin facebookside.
En større reportasje om FOs solidaritetsprosjekt finner du i Fontene nr. 11/2010
FO i Nepal
Solidaritetsprosjekt rettet mot utviklingshemmede
Utspring i lokalt engasjement i FO Sør-Trøndelag
Samarbeider med Norsk forbund for utviklingshemmede
Penger fra FO har gått til å opprette dagsentre og arbeidstreningsprosjekter
Drahjelp og årlige workshops for foreldregrupper
Flere saker
Hege Nilssen går fra Bufdir til Nav.
Hanna Skotheim
Bufdir-sjef Hege Nilssen blir ny Nav-direktør
Vernepleier Synne Sylte synes arbeidshverdagen har blitt bedre med TID-modellen.
Hanna Skotheim
Kommunen sparer millioner takket være Synnes nye arbeidsmåte
Det er ikke vanskelig å forstå at man har gått inn på kontoret til et FO-medlem når du går inn på Vibeke Sandviks sitt i Elnesvågen i Hustadvika kommune.
Hanna Skotheim
Da ingen i kommunen ville ta på seg ansvaret, rakk Vibeke opp hånda
Beate Haaberg Fernandez er daglig leder i Den åpne dør som ligger i Gamlebyen i Oslo.
Hanna Skotheim
Beate fikk besøk på rusinstitusjon. Det ble til en film
Jonny Ottesen er en pådriver for å begrense antall «quick returns» på Sandviken sykehus i Bergen.
Helge Skodvin
Jonny fikk søvnproblemer av turnusen
Illustrasjonsfoto: Colourbox
– Arbeidsgivere må ta søvnhygiene på alvor
FO i Nepal
Solidaritetsprosjekt rettet mot utviklingshemmede
Utspring i lokalt engasjement i FO Sør-Trøndelag
Samarbeider med Norsk forbund for utviklingshemmede
Penger fra FO har gått til å opprette dagsentre og arbeidstreningsprosjekter
Drahjelp og årlige workshops for foreldregrupper

