Varsler streik for 15.000 i kommunene
LO Kommune, Fagforbundet Oslo, Unio, Akademikerne og YS har varslet at de vil ta ut i alt 14.953 medlemmer i kommunene i streik fra mandag morgen 26. mai.
FORRIGE GANG: Sist gang det var hovedtariffoppgjør, ble det streik i offentlig sektor. Her Britt Mognes og kolleger ved Nav Frogner.
Eirik Dahl Viggen
Saken oppsummert
per.flakstad@fagforbundet.no solfrid.rod@lomedia.no
Etter at forhandlingene ble brutt 30 april, har partene i kommuneoppgjøret frist til midnatt søndag for å komme fram til en anbefalt meklingsløsning. Hvis det ikke lykkes, vil 10.000 medlemmer i seks LO-forbund bli tatt ut i streik.
• Fagforbundet tar ut 9498 medlemmer i 84 virksomheter i følgende fylker: Østfold, Akershus, Oppland, Vestfold, Telemark, Hordaland Nord-Trøndelag og Troms. I tillegg tas medlemmer ut i barnehager i kommunene Fredrikstad, Stavanger og Trondheim.
• Fellesorganisasjonen (FO) tar ut 185 medlemmer i Bergen, Stavanger og Trondheim.
• Skolenes Landsforbund (SL) tar ut 255 medlemmer over hele landet.
• Musikernes Fellesorganisasjon tar ut 80 medlemmer over hele landet.
• EL&IT Forbundet tar ikke ut medlemmer i første fase.
- Ansvarlig uttak
Blant FO-erne i første streikeuttak er 68 medlemmer i Bergen kommune. Uttakene er gjort på enheter der FO har mange medlemmer, som skole og barnehage, Nav Årstad og barneverntjenesten i Årstad, skriver FO på sin nettside.
I Trondheim tar forbundet ut 79 medlemmer, også her i barnehager og skoler, i barne- og familietjenesten og på helse- og velferdskontor.
På lista er også 38 barnehage- og skoleansatte medlemmer i Stavanger.
- Vi legger opp til et ansvarlig streikeuttak som ikke vil ramme liv og helse. Det er opp til arbeidsgiver å søke dispensasjon der de måtte finne det nødvendig, understreker FOs forbundsleder Mimmi Kvisvik.
For lavt tilbud
En av grunnene til at det ble brudd i kommunesektoren var at LO Kommune mener tilbudet fra KS hadde en totalramme som var for lav. Tilbudet hadde en ramme på 3,1 prosent, noe som var lavere enn resultatet for frontfagene i den konkurranseutsatte industrien.
– Vi har hatt en lavere lønnsutvikling for våre medlemmer, og den lønnsforskjellen blir enda større når KS legger seg lavere enn industrien. Det kunne vi ikke akseptere, sa Fagforbundets leder Mette Nord som også er forhandlingsleder for LO Kommune.
I tillegg hadde KS satt av 1,5 prosent til lokale forhandlinger, mens LO Kommune vil ha mest mulig, helst hele oppgjøret som sentrale tillegg.
Dette, og et nytt lønnssystem, bli noen av hovedutfordringene for mekler Reidun Wallevik som skal forsøke å få partene til å bli enige i løpet av helga.
En annen av hennes utfordringer blir å få KS og Unio til å bli enige om lærernes arbeidstid og lønnstillegg, og det på en slik måte at også de andre arbeidstakerorganisasjonene i kommuneoppgjøret blir fornøyd med fordelingen mellom de ulike gruppene.
Samme frist i Oslo
Oslo kommune er et eget tariffområde. Også der ble forhandlingene brutt 30. april, og mekler Geir Engebretsen har den samme fristen som for kommuneoppgjøret med å få partene til å bli enige, midnatt søndag.
Streikeuttak i kommunene
• LO kommune i Oslo tar ut 11.639.
• Unio tar ut 1014 medlemmer i Bergen og 540 medlemmer i Oslo.
• Akademikerne tar ut 1500 medlemmer, hovedsakelig i Mattilsynet, Vegvesenet og NVE.
• YS Kommune tar ut 800 medlemmer i 22 kommuner som er spredd over hele landet.
Flere saker
Sissel Viken brant for fagbevegelsen og hadde flere verv i FO.
Hanna Skotheim
Sissel Viken er død: – Et ufattelig tap for oss i FO Møre og Romsdal
Rikke Simonsen sluttet i jobben på barnevernsinstitusjon i fjor. I år skal hun feire jul med familien.
Erling Slyngstad-Hægeland
Rikke feiret jul på institusjon som ungdom. Nå jobber hun «alltid» på julaften
Gatekunstner Roy Håvard Løseth har foreviget Tamima på en vegg på Kampen i Oslo.
Frode Rønning
Vedtatt pålegg mot arbeidsgiveren etter Kampen-drapet
Elin Dingstad, Pia Frog Mandt og Joakim Næss diskuterer hvordan litteratur gjør dem til bedre fagpersoner.
Hanna Skotheim
Familieterapeutene: – Vi blir bedre fagpersoner av å lese romaner
Kristin Berg er klinisk sosionom og familieterapeut.
Sanden Media
Blinde Kristin om lovendring: – Jeg vil bidra i arbeidslivet uten å slite meg ut
Julefesten for tidligere barnevernsbarn bringer fram gode og såre følelser og er noe av det fineste familieveileder Maja Mugaas (t.h) er med på hvert år.
Hanna Skotheim
Julefest med tidligere barnevernsbarn: – Det fineste jeg gjør i året
Streikeuttak i kommunene
• LO kommune i Oslo tar ut 11.639.
• Unio tar ut 1014 medlemmer i Bergen og 540 medlemmer i Oslo.
• Akademikerne tar ut 1500 medlemmer, hovedsakelig i Mattilsynet, Vegvesenet og NVE.
• YS Kommune tar ut 800 medlemmer i 22 kommuner som er spredd over hele landet.

