Tollen får syntetisk narkohund
Flere hundre psykoaktive stoffer glipper forbi tollen, men nå kommer en ny hund.
OPPRUSTNING: En ny type narkohund kan slippes løs på reisende og gods dersom tollvesenet lykkes med sitt nye treningsprogram mot syntetiske psykotrope stoffer.
colourbox.com
Saken oppsummert
edv@lomedia.no
Tollvesenets narkohunder har hatt problemer med å sniffe seg fram til de nye syntetisk framstilte rusmidlene som strømmer inn i Europa.
– Det er en stor utvikling i forhold til narkotika og trender, og det er viktig for oss å følge med. Det skjer mye nytt nå i forhold til smugling over post og kurersendinger, og spesielt med de nye stoffene, så det er viktig at vi utvikler oss, sier seksjonsleder ved Sandefjord Tollsted, Geir Nielssen til nrk.no.
Etterlikner rusen
Nielssen leder opptreningen av hunden Buddy (ikke avbildet), som kan bli i stand til å gjenkjenne flere av de syntetiske variantene.
Stoffene er kokt sammen for å utløse liknende psykoaktive virkning som for eksempel cannabis eller metylendioksymetamfetamin (MDMA). Ingrediensene i det som går under samlebetegnelsen nye psykoaktive stoffer (NPS) er som regel ikke annonsert pakningen.
Eksplosiv vekst
Hele 348 ulike NPS var registrert hos FNs kontor for narkotika og kriminalitet i 2014. Bare to tredjedeler av disse er kontrollert internasjonalt, altså ulovlige. Mye av distribusjonen skjer via nett og vanlig postgang eller på gata som såkalt knips.
Flere saker
Rikke Simonsen sluttet i jobben på barnevernsinstitusjon i fjor. I år skal hun feire jul med familien.
Erling Slyngstad-Hægeland
Rikke feiret jul på institusjon som ungdom. Nå jobber hun «alltid» på julaften
Gatekunstner Roy Håvard Løseth har foreviget Tamima på en vegg på Kampen i Oslo.
Frode Rønning
Vedtatt pålegg mot arbeidsgiveren etter Kampen-drapet
Elin Dingstad, Pia Frog Mandt og Joakim Næss diskuterer hvordan litteratur gjør dem til bedre fagpersoner.
Hanna Skotheim
Familieterapeutene: – Vi blir bedre fagpersoner av å lese romaner
Kristin Berg er klinisk sosionom og familieterapeut.
Sanden Media
Blinde Kristin om lovendring: – Jeg vil bidra i arbeidslivet uten å slite meg ut
Julefesten for tidligere barnevernsbarn bringer fram gode og såre følelser og er noe av det fineste familieveileder Maja Mugaas (t.h) er med på hvert år.
Hanna Skotheim
Julefest med tidligere barnevernsbarn: – Det fineste jeg gjør i året
Senterpartiets Kjersti Toppe (Sp) mener Nav er i krise.
Skjalg Bøhmer Vold

