Nordland Arbeiderparti:
Tidligere FO-topp fikk overraskende beskjed om sikker plass på Stortinget: – Det ble en natt med mye tanker
Tidligere fylkesleder i FO, Mona Nilsen, får plutselig andreplassen på stortingsvalglista til Nordland Ap.
Mona Nilsen er plutselig på vei til Stortinget. Lørdag blir hun etter alt å dømme valgt inn på sikker plass på lista til Nordland Arbeiderparti.
Eirik Dahl Viggen
Saken oppsummert
helge@lomedia.no
Bare tre dager før det endelige nominasjonsmøtet i Nordland Arbeiderparti, trakk Åsunn Lyngedal seg fra andreplassen på stortingsvalglista til Nordland Arbeiderparti.
Lyngedal, som ble valgt inn på Stortinget ved forrige stortingsvalg, har valgt å takke ja til tilbud om å bli fakultetsdirektør ved Universitetet i Tromsøs avdeling i Narvik.
Dermed måtte nominasjonskomiteen finne en erstatter. Det førte til en enstemmig innstilling på lederen i fylkeslaget til Ap, Mona Nilsen, som ny kandidat. Det er regnet som en sikker plass.
Kort betenkningstid
Mona Nilsen fikk natta å tenke på.
– Jeg fikk en betenkningstid på en dag, ja. Det ble en natt med mye tanker, mange refleksjoner og lite søvn, sier Mona Nilsen.
– Det er en fantastisk tillitserklæring, som mange ikke får. Og som du kanskje bare får en mulighet til i løpet av livet hvis du i det hele tatt får det, sier hun. Nå er det opp til delegatene på nominasjonsmøtet i helga, sier hun.
– Samtidig har jeg en stor ballast å ta med meg blant annet fra 15 år i fagbevegelsen, mener hun.
Mona Nilsen har gjort en lynkarriere i Arbeiderpartiet. Med fartstid som fagforeningsleder kom hun rett inn som førstereis i bystyret i Narvik i 2015, og tok direkte plass som Arbeiderpartiets gruppeleder.
Ved fylkestingsvalget i 2019 rykket hun opp som gruppeleder i fylkestinget og hun er også leder i Nordland Arbeiderparti.
Av yrke er hun barnevernspedagog, og var hovedtillitsvalgt i Narvik kommune fra 2000.
I ti år – fra 2005 til 2015 – var hun fylkesleder i Fellesorganisasjonen (FO) i Nordland. De to siste årene har hun også vært leder av LO i Ofoten.
Hun har med andre ord selv fagbevegelsen i ryggmargen.
– At jeg engasjerte meg i Arbeiderpartiet, handler om velferdsstaten og det faglig politiske samarbeidet som partiet har i sin ryggrad, blant annet med et fokus på arbeidsmiljøloven og at arbeidstakerne skal ha trygge, gode og ordnede arbeidsforhold. Jeg har også jobbet mye rundt utfordringen med deltidsstillinger innenfor helse- og sosialtjenesten, sier Mona Nilsen.
Blir representert
Dermed vil fagbevegelsen uansett bli representert høyt på Ap-lista i Nordland. Det har ikke skjedd siden Tor-Arne Strøm gikk ut av Stortinget etter tre perioder i 2013.
Det har ført til et lite opprør med blant annet utspill fra Fellesforbundet og et krav om tredjeplassen på lista. Flertallet på fem går inn for Øystein Mathisen (29) på tredjeplassen. Et mindretall på tre i komiteen, sentrale folk som leder av komiteen Sonja Alice Steen, distriktssekretær i LO, Rita Lekang og Rana-ordfører Geir Waage har innstilt på Sigurd Myrvoll fra Fellesforbundet. Det er ventet at Mathisen går seirende ut av denne kampen, men det blir garantert en kampvotering på nominasjonsmøtet lørdag.
Udiskutabel listetopp for Nordland Ap er nestlederen i Arbeiderpartiet, Bjørnar Skjæran.
Flere saker
Sissel Viken brant for fagbevegelsen og hadde flere verv i FO.
Hanna Skotheim
Sissel Viken er død: – Et ufattelig tap for oss i FO Møre og Romsdal
Rikke Simonsen sluttet i jobben på barnevernsinstitusjon i fjor. I år skal hun feire jul med familien.
Erling Slyngstad-Hægeland
Rikke feiret jul på institusjon som ungdom. Nå jobber hun «alltid» på julaften
Gatekunstner Roy Håvard Løseth har foreviget Tamima på en vegg på Kampen i Oslo.
Frode Rønning
Vedtatt pålegg mot arbeidsgiveren etter Kampen-drapet
Elin Dingstad, Pia Frog Mandt og Joakim Næss diskuterer hvordan litteratur gjør dem til bedre fagpersoner.
Hanna Skotheim
Familieterapeutene: – Vi blir bedre fagpersoner av å lese romaner
Kristin Berg er klinisk sosionom og familieterapeut.
Sanden Media
Blinde Kristin om lovendring: – Jeg vil bidra i arbeidslivet uten å slite meg ut
Julefesten for tidligere barnevernsbarn bringer fram gode og såre følelser og er noe av det fineste familieveileder Maja Mugaas (t.h) er med på hvert år.
Hanna Skotheim

