Nå forhandler Marit for FO-medlemmer som jobber på sykehus. Men din nye lønn må du vente en stund på
FO vil prioritere likelønn i forhandlingene med arbeidsgiverorganisasjonen Spekter.
Marit Isaksen leder forhandlingene for FO.
Hanna Skotheim
Saken oppsummert
simen@lomedia.no
I dag gikk startskuddet for lønnsforhandlingene i Spekter-området. Det gjelder deg som jobber i et helseforetak, for eksempel på sykehus. Forhandlingene foregår i flere omganger, og nå er den første delen i gang, den såkalte a-delen.
Når Fellesorganisasjonen (FO) og LO Stat i dag sitter i forhandlinger med arbeidsgiverorganisasjonen Spekter, er ikke lønn et tema. Det er det først i mai.
Men likevel er dagens forhandlinger viktige, ifølge Marit Isaksen som leder forhandlingene for FO.
– Nå kan vi legge føringer for forhandlingene om lønn sentralt og lokalt som kommer senere. Vi er opptatt av at likelønn blir prioritert, sier Isaksen.
– Dårligere lønnsutvikling
Med likelønn mener hun ikke bare at kvinner og menn med samme kompetanse i samme virksomhet skal tjene likt, men at de mer kvinnedominerte yrkene skal nærme seg mannsdominerte yrker i andre sektorer.
– Det har vært dårligere lønnsutvikling for høyskolegruppene i offentlig sektor enn i privat sektor. Vi vil kreve at arbeidet med aktivitets- og redegjørelsesplikten intensiveres. Den statistikken gir oss detaljert oversikt over lønnsforskjellene på arbeidsplassene, sier Isaksen.
Aktivitetsplikten gir arbeidsgiver plikt til å gjøre en lønnskartlegging og en kartlegging av ufrivillig deltid hvert annet år.
Redegjørelsesplikten plikter arbeidsgiver å redegjøre for faktisk tilstand for kjønnslikestilling på arbeidsplassen og arbeidet de har gjort for å oppfylle aktivitetsplikten.
Forventer reelle forhandlinger
Marit Isaksen sier at FO og LO Stat er klare for å gå i forhandlinger.
– Jeg forventer at det blir en bra prosess og reelle forhandlinger, sier hun.
– Jeg ser fram til konstruktive forhandlinger med arbeidstakerorganisasjonene. Spekter og våre medlemmers ambisjoner er å finne gode løsninger i tråd med de inntektspolitiske forutsetningene og frontfagsmodellen vi som parter i arbeidslivet har forpliktet oss til, sa administrerende direktør Anne-Kari Bratten i Spekter til egen hjemmeside da forhandlingene startet.
Forhandlingsstart i offentlig sektor
5. april: Spekter Helse – for deg som er ansatt i et helseforetak, for eksempel på sykehus.
FO-medlemmer: 2.400
(I Spekter-området starter ikke selve lønnsforhandlingene før i mai.)
6. april: Ansatte i KS-området – for deg som jobber i en kommune eller fylkeskommune.
FO-medlemmer: 14.000
20. april: Ansatte i Oslo kommune.
FO-medlemmer: 1.750
30. april: Forhandlingsfrist for KS-området, staten og Oslo kommune.
Flere saker
T.v. Afgansk flagg under en demonstrasjon i Paris i 2021 (Arkivfoto). Moa Nyamwathi Lønning har forsket på «oktoberbarna» som forsvant.
Adrienne Surprenant/AP/NTB og Privat
17-åringene flyktet fra Norge. Moa fant dem igjen i Frankrike
Kenneth Arctander, daglig leder i RIO.
Hanna Skotheim
Enighet om ny rusreform: – Man vil fortsatt bli straffet
Arbeiderbladet / Arbeiderbevegelsens arkiv og bibliotek
Sju spørsmål og svar om senioruka
ENIGHET: LO Stat-leder ELisabeth Steen (t.v.), statsråd Karianne Tung og riksmekler Mats W. Ruland kunne glede seg over å ha unngått streik i staten.
Kjersti Binh Hegna
Jobber du i staten? Sjekk hvor mye du får i lønnsøkning
Brian Cliff Olguin
Unngikk streik: Dette er de nye lønnstilleggene for kommuneansatte
Jan Aarskog er virksomhetstillitsvalgt i Bufetat for FO er glad for rapporter som Barnevernsbarometeret fordi det hjelper dem til å bli bedre.
Skjalg Bøhmer Vold
To av tre barnevernsledere er misfornøyde med hjelpen fra staten: – Ikke overrasket
Forhandlingsstart i offentlig sektor
5. april: Spekter Helse – for deg som er ansatt i et helseforetak, for eksempel på sykehus.
FO-medlemmer: 2.400
(I Spekter-området starter ikke selve lønnsforhandlingene før i mai.)
6. april: Ansatte i KS-området – for deg som jobber i en kommune eller fylkeskommune.
FO-medlemmer: 14.000
20. april: Ansatte i Oslo kommune.
FO-medlemmer: 1.750
30. april: Forhandlingsfrist for KS-området, staten og Oslo kommune.