Inn i varmen:
LO ga bort 300 påskemiddager
Mange tok turen til Folkets Hus i påska da LO og Norsk Folkehjelp inviterte til middag, musikk og en god prat. Det ble tatt godt i mot.
TOMMEL OPP: Egil Schønhart (t.v.) og Øystein Pedersen er fornøyde etter en bedre påskemiddag i Folkets Hus. Begge har vært her før, forteller de.
Bjørn A. Grimstad
Saken oppsummert
bjorna@lomedia.no
– Dette er noe jeg ser framover til. Det er veldig okei med mat for oss som ikke er på fjellet, sier Egil Schønhart.
– I fjor snakket jeg med jenter fra juridisk avdeling i LO. Det var hyggelig, mimrer han.
For den gode maten som blir servert på Folkets Hus under arrangementet Folkets Hus er en ting. Men samtidig får mange noe annet som er nødvendig her i livet: den gode samtalen.
– Dette er kjempehyggelig. Vi prater om jobb, dette stedet her og alt mulig, sier Odd som har satt seg ned for en lang prat med Sara, som er frivillig. Begge vil helst kun oppgi kun fornavn.
SOSIALT: Odd og Sara fikk tid til en lengre prat etter middagen på LOs påskearrangement Inn i varmen.
Bjørn A. Grimstad
Lam og lapskaus
De drøyt 300 som møtte opp på det årlige påskearrangementet fikk servert lammesteik eller lapskaus, eller begge, med påfølgende kaffe og dessert. På scenen spilte The Plasters, ambulansefolk og medlemmer i Fagforbundet, opp til dans. Det var også musikalsk innslag ved Linda Løvland og Johanne Vie. For mange ble det en sjelden luksus i hverdagen.
– Dette er gourmetmat, desserten er perfekt og personalet yter deg fantastisk service, sier Odd.
– Jeg har ikke noe familie å ta hensyn til, så er mest her i Oslo i påska. Det kan bli litt lange dager, men det finnes flere slike arrangementer i byen, fortsetter han.
ALARMERENDE: Flere tok til dansegulvet da Plasters, ambulansefolk og medlemmer i Fagforbundet, spilte opp til dans med egenskrevne tekster og lange gitarsoloer.
Bjørn A. Grimstad
Fast gjest fra ledelsen
Det er niende året LO arrangerer Inn i varmen, som er et arrangement for utsatte grupper, som hjemløse og rusmisbrukere. I fjor var rekordåret med 360 besøkende, mens i år stakk drøyt 300 innom. Som de tidligere årene var det mye varme og medmenneskelighet som fylte Folkets Hus.
– Det er min åttende gang her. Før jeg kom inn i LO-ledelsen var jeg frivillig fra EL og IT Forbundet. Dette er et kjempeflott tiltak som viser mangfoldet i LO og at vi bryr oss. Sammen med Norsk Folkehjelp er vi et godt team, sier LO-sekretær Terje Olsson.
INGEN RELIGION: - Det er mye helligdager i påska og hvis noe er åpent så er det kristent. Synes det er fint at LO gjør dette, sier Frank-Thore Nilsen.
Bjørn A. Grimstad
– LO kan endre politikken
Han bruker anledningen til å lytte til de mange historiene som utfolder seg over bordene.
– Først og fremst er alle her veldig hyggelige og takknemlige. Og så kan det bli litt følelser, spesielt når man får de sterke historiene. Og det skal vi tåle. Vi fra LO kan lytte og så kan vi ta tak i politikken. Slik jeg ser det så går det bedre jo tidligere du kommer inn med hjelp, sier Olsson.
Det er organisasjonsavdelingen i LO som sammen med Norsk Folkehjelp som står for gjennomføringen av kalaset. Organisasjonsrådgiver Onur Safak Johansen var med fra begynnelsen av.
– Rundt juleferien er det mye som skjer for de vanskeligstilte. Vi merket at det var litt ekstra sårt i påsken når alle reiser bort på fjellet, hytta eller Syden, sier Johansen.
SMILTE I DØRA: LO-sekretær Terje Olsson (t.v.), organisasjonsrådgiver Onur Safak Johansen og Bjørn Loe fra Norsk Folkehjelp ønsket alle gjestene velkommen inn i varmen.
Bjørn A. Grimstad
Flere saker
Signe Færch er utdannet sosialrådgiver og har jobbet med utsatte barn i ti år. Nå er hun leder for Dansk Socialrådgiverforening.
Hanna Skotheim
Danmark har egen sosialminister: – Alltid en risiko for at arbeid og ytelse får dominere
17-åringene Mia og Dawoud er to av ungdommene som har fått jobb i tacotrucken til organisasjonen FRAM. Her kjøper Signe Hovde taco. – Det er et veldig godt tiltak, og tacoen er kjempegod, sier hun.
Simen Aker Grimsrud
Tacotrucken holder ungdom unna gata: – Når de er på jobb her, slipper foreldrene å bekymre seg
Stortinget vil endre reglene for yrkesskade. – Det er helt fantastisk, sier FO-tillitsvalgt Ann-Sofie Franck-Ring som selv opplevde å bli skadet på jobb.
Kasper Holgersen
Sosionom Ann-Sofie ødela kneet på jobb. Nå jubler hun over regelendring
Warsame Ali er daglig leder i den ideelle stiftelsen Flexid.
Hanna Skotheim
– Vi har undervurdert hva integrering krever av kunnskap
Gudrun Lidal er barnevernspedagog og 1. kandidat for SV i Nord-Trøndelag.
Privat
Gudrun mistet stortingsplassen på overtid
Marianne Solberg vil ha mye sosialpolitikk fra den nye regjeringa.
Hanna Skotheim