Leder i FO Trøndelag Mona Berger (39) går for ordførerjobben i Trondheim
Utfordreren fra SV kan være venstresidas beste håp om igjen å gjøre Trondheim til utstillingsvindu for radikal politikk.
Mona Berger, SV og fylkesleder i FO Trøndelag, utfordrer Rita Ottervik om ordførervervet i Trondheim
Eirik Dahl Viggen
Saken oppsummert
edv@lomedia.no
I et innfall av flyskam, eller snarere togstolthet – et begrep hun ser ut til å lansere her og nå – reiste Mona Berger jernveien hele natta til Oslo, for å overvære startskuddet for valgkampen 8. august. Partiet er så klart SV, som FO-ere flest har stemt i en årrekke, og ikke uten grunn: Partiet vil både øke lønningene for offentlig ansatte og få best og mest tjenester for hver budsjettkrone. Lar det seg kombinere? Minst like spennende er det at Mona utfordrer Trondheims ordfører gjennom 16 år, Rita Ottervik (Ap), om toppjobben.
Vinnersjanser
Kanskje var det da Mona i mars 2018 vant vervet som ny leder i FO Trøndelag med kampvotering at SV skjønte det: Dama er valgbar! Napoleon spurte hver gang en ny general skulle utnevnes: Javel han er dyktig, men er han heldig? Mona skal ha litt flaks for å bli ordfører, det er så, men valgbarometeret peker rett vei. For mens Arbeiderpartiet har rast nedover etter en nokså katastrofal byggesak (en partitopp skal ha mottatt millionbonus for å påvirke byggevedtak i kommunestyret, Økokrim henla senere saken på bevisets stilling), gaper SV sammen med Rødt og MDG over en økende andel velgere.
Mona Berger, SV og fylkesleder i FO Trøndelag, utfordrer Rita Ottervik om ordførervervet i Trondheim
Eirik Dahl Viggen
Rusomsorg og barnevern utgjør Monas arbeidsbakgrunn og hjertesaker. Det gjør henne sjelden blant listetoppene. Men er det vinnersaker?
– Nei, ikke alene. Til nå har det handlet mye om eldreomsorg. Men flere og flere ungdommer bruker hasj og andre stoffer i Trondheim. Det har skjedd ei stor endring siden jeg var på den alderen. Dette opptar mange.
Fram til et par år siden samarbeidet SV med Ap i Trondheim. Helt til Ap inviterte inn Venstre. SV brøt ut. De nektet å være med å legitimere et parti som sitter i regjering med Frp.
– Jeg tror ikke folk har tillit til Ap hverken på klima eller innvandring og integrering. Det er to områder folk er opptatt av. I Trondheim har de bygget ned det apparatet som ble laget under flyktningskrisen, sier Mona.
– Nedbyggingen og kutt av godt over hundre stillinger er fortvilende å se på samtidig som flyktningleirene i Hellas holder på å sprenges. Det er en direkte konsekvens av asylforliket i 2015.
Inhuman dreining
I Trondheim har folk våknet opp etter Abassi-saken, mener Mona. Tre søsken på 16-22 år skulle sendes ut til Afghanistan etter sju år i Norge, uten moren sin, men de ble avvist og sendt tilbake til Trondheim.
– Det var ungdommers engasjement som vekket medias interesse. Siden har alle politiske partier i lokalt unntatt Frp blitt enige om at de må få bli. Hele saken viser fram hvilken inhuman politikk regjeringa vår fører.
– Vi som jobber på gulvet i helse- og sosialtjenestene er tett på når folk rammes av lite gjennomtenkt politikk. Vi vet hva som er konsekvensene, det gir oss en bevissthet. Det derfor jeg engasjerer meg politisk.
Mona Berger, SV og fylkesleder i FO Trøndelag, utfordrer Rita Ottervik om ordførervervet i Trondheim
Eirik Dahl Viggen
Valgnatta 2013 var et sjokk. Siv Jensen triumferte Morna Jens! i leppestiftkjole. Til da hadde Mona vært opptatt av politikk, men da sa det pang. Hun ble aktiv i SV. I 2015 sto hun på valglista, men for langt nede til å komme inn. Da hun ble spurt om å stille på topp, var det ikke tvil.
– Jeg hadde aldri trodd at Frp kunne komme i regjering. Denne regjeringen har skapt et hardere debattklima. Det er helt ok å være kritisk til innvandring og kreve sterkere integrering. Men nå har det blitt stuereint å ytre standpunkter som før ble ansett som rein høyreekstreme. Når vi forsvarer flyktningers rettigheter, beskyldes vi for å være landssvikere.
Ei farlig utvikling det er på tide å stoppe, mener Mona.
Arbeidsliv og klima
Fordeling og bedre velferdstjenester er framdeles blant de viktigste SV-sakene.
– Som trøndersk fagforeningsleder har du vel i blodet at lønna skal opp, lar det seg kombinere med bedre og flere tjenester innenfor budsjettramma?
– Innbyggerne våre får ikke bedre tjenester uten at ansatte har gode vilkår. Politikere kan lage billigere tjenester, men det straffer seg i morgen. Vi må ha stabile tjenester, beholde folk, motvirke sykefravær og turnover.
Vyene er ikke små om Mona får makt. Ifølge den politiske sosionomen står store og små teknologibedrifter og nærmest stamper på startstreken for å komme i gang med den grønne revolusjonen, men de får ingen tydelige rammer fra regjeringen. Hun tror teknologi- og forskningsmiljøene i Trondheim kunne blitt et sentrum for å utvikle offshore vindmøller og annen grønn teknologi, bare politikerne ga startskuddet.
– Det ligger an til at Ap går kraftig tilbake mens dere går veldig fram. Hva skal til for at SV krever ordførerposten?
– Vi går ikke til valg på posisjoner, men på politikk. Det viktigste er hva vi får gjennomslag for av saker. Så får vi se.
Navn: Mona Berger
Alder: 39
Yrke: Sosionom
Verv: Fylkesleder i FO Trøndelag, tidligere hovedtillitsvalgt i Trondheim
Aktuell som: Ordførerkandidat i Trondheim
Andre FO-ere på valg
Jon Andersen (Ap, 1.-plass, Færder)
Arild Sverstad Haug (SV, 1.-plass, Grünerløkka bydelsutvalg)
Jann Krangnes (Rødt, 1.- plass), Hitra
Hege Bae Nyholt (Rødt, 1.-plass, Fylkestinget i Trøndelag)
Fariba Fazelpour (SV, 2.-plass, Hamar)
Irmelin Sangolt Tjelflaat, eks. FO-ledelsen (SV, 2.-plass, Sola)
Torill Brunsvik (Rødt, 3.-plass, Fylkestinget i Møre og Romsdal)
Mona Synnøve Fremstad (SV, 3.-plass, Selbu)
Åsa Kjerstine Kjølberg Moen, FO-student (SV, 3.-plass, Fylkestinget i Trøndelag)
Hilde Slotnes, leder FO Rogaland (SV, 3.-plass, Karmøy)
Flere saker
I dag er aldersgrensen for sosiale medier i praksis 13 år, men den er lett å omgå.
Emilie Holtet / NTB
Vil nekte barn sosiale medier før de blir 16 år
Alexander, Jon og Marcus møttes på Retretten, et ressurssenter for de som ønsker en vei ut av avhengighet. Tilbudet er for dem som enten er i eller ferdig med behandling og dem som er i eller nylig ferdig med soning.
Hanna Skotheim
De ble etterlatt til seg selv etter rusbehandling
Komiker Hani Hussein i podkasten Ikke si det til sjefen
Ane Bamle Tjellaug
Hva gjør du når kollegaene dine er 15 år eldre enn deg?
Etter syv år i yrket har sosionom Rosa Nielsen klart å kjøpe en leilighet i Bergen.
Eivind Senneset
Rosa sover bak en skapdør i stua: – Det er dette jeg har råd til
FO-nestleder Jannicke Larsen er opptatt av at det skal være én avtale i staten.
Simen Aker Grimsrud
Frykter større lønnsgap blant ansatte i staten
– Økt kjøpekraft er det viktigste for oss, sier Marit Isaksen.
Simen Aker Grimsrud
Nå starter lønnsoppgjøret på en av landets største arbeidsplasser. Dette krever FO
Navn: Mona Berger
Alder: 39
Yrke: Sosionom
Verv: Fylkesleder i FO Trøndelag, tidligere hovedtillitsvalgt i Trondheim
Aktuell som: Ordførerkandidat i Trondheim
Andre FO-ere på valg
Jon Andersen (Ap, 1.-plass, Færder)
Arild Sverstad Haug (SV, 1.-plass, Grünerløkka bydelsutvalg)
Jann Krangnes (Rødt, 1.- plass), Hitra
Hege Bae Nyholt (Rødt, 1.-plass, Fylkestinget i Trøndelag)
Fariba Fazelpour (SV, 2.-plass, Hamar)
Irmelin Sangolt Tjelflaat, eks. FO-ledelsen (SV, 2.-plass, Sola)
Torill Brunsvik (Rødt, 3.-plass, Fylkestinget i Møre og Romsdal)
Mona Synnøve Fremstad (SV, 3.-plass, Selbu)
Åsa Kjerstine Kjølberg Moen, FO-student (SV, 3.-plass, Fylkestinget i Trøndelag)
Hilde Slotnes, leder FO Rogaland (SV, 3.-plass, Karmøy)

