Kampen-drapet: Arbeidsgiver varslet politiet om siktede i sommer
Politiet bekrefter at de gjennom Gemt fikk varsler og bekymringsmeldinger om den siktede 18-åringen. Dette ble videreformidlet til Politiets sikkerhetstjeneste.
Mange legger ned blomster og lys utenfor huset der drapet skjedde.
Jonas Sandboe
Saken oppsummert
– Institusjonen fortalte om ekstreme holdninger, ting som var blitt sagt og uttrykt. Det totale bildet gjorde at vi fikk en økt bekymring, sier leder for forebyggende enhet i Oslo politidistrikt Jane Bechmann Dah til Nettavisen
Hun bekrefter at bekymringen gjaldt høyreekstreme holdninger.
PST bekrefter også til Nettavisen at den samme bekymringsmeldingen ble videreformidlet til dem.
– Denne ble videreformidlet til PST, i samsvar med gjeldende rutiner. Vi vurderte at han hadde lav risiko og vi mener at vår vurdering som vi gjorde da, står seg, sier leder for kontraterroravdelingen i PST, Lars Lilleby, til Nettavisen.
Gemt skal ifølge Dahl ha varslet på nytt på sensommeren. PST og politiet gjennomførte deretter et rutinemessig oppfølgingsmøte.
Tamima Nibras Juhar (34) var alene på jobb da hun natt til søndag ble drept av en 18 år gammel mann som var beboer på botreningshjemmet på Kampen i Oslo. 18-åringen er siktet for drap og terror, og har forklart i avhør at drapet var politisk motivert.
Politiet startet tirsdag etterforskning av selskapet for mulige brudd på arbeidsmiljøloven. Gemt etterforskes fordi en ansatt døde på arbeidsplassen mens hun utførte arbeidsoppgaver.
Les også: Hvorfor er en nattevakt aleine med en ungdom som er anmeldt for trusler?
Flere saker
– Økt kjøpekraft er det viktigste for oss, sier Marit Isaksen.
Simen Aker Grimsrud
Nå starter lønnsoppgjøret på en av landets største arbeidsplasser. Dette krever FO
Barnevernspedagog Erlend Tønnesen vil hjelpe unge med å ta gode valg.
Simen Aker Grimsrud
Advarer om pengebruk blant ungdom: – Vi må våkne
Unnur Bjørk Gunnarsdottir merker at ting har blitt dyrere de siste årene.
Privat
Vernepleier Unnur håper hun får mer å rutte med
Marianne Solberg krever reallønnsvekst og uttelling for kompetanse.
Hanna Skotheim
FO-lederen krever at du får betalt for kompetansen din
Vernepleier Hilde Nina Osen og lærer Sondre Setrom er fornøyde med å jobbe på skolen i landet med flest miljøterapeuter.
Simen Aker Grimsrud
Lærer Sondre klarer seg ikke uten miljøterapeuten: – Hun har en veldig fin måte å se elevene på
Hege Nilssen går fra Bufdir til Nav.
Hanna Skotheim

