Kampen-drapet: Arbeidsgiver varslet politiet om siktede i sommer
Politiet bekrefter at de gjennom Gemt fikk varsler og bekymringsmeldinger om den siktede 18-åringen. Dette ble videreformidlet til Politiets sikkerhetstjeneste.
Mange legger ned blomster og lys utenfor huset der drapet skjedde.
Jonas Sandboe
Saken oppsummert
– Institusjonen fortalte om ekstreme holdninger, ting som var blitt sagt og uttrykt. Det totale bildet gjorde at vi fikk en økt bekymring, sier leder for forebyggende enhet i Oslo politidistrikt Jane Bechmann Dah til Nettavisen
Hun bekrefter at bekymringen gjaldt høyreekstreme holdninger.
PST bekrefter også til Nettavisen at den samme bekymringsmeldingen ble videreformidlet til dem.
– Denne ble videreformidlet til PST, i samsvar med gjeldende rutiner. Vi vurderte at han hadde lav risiko og vi mener at vår vurdering som vi gjorde da, står seg, sier leder for kontraterroravdelingen i PST, Lars Lilleby, til Nettavisen.
Gemt skal ifølge Dahl ha varslet på nytt på sensommeren. PST og politiet gjennomførte deretter et rutinemessig oppfølgingsmøte.
Tamima Nibras Juhar (34) var alene på jobb da hun natt til søndag ble drept av en 18 år gammel mann som var beboer på botreningshjemmet på Kampen i Oslo. 18-åringen er siktet for drap og terror, og har forklart i avhør at drapet var politisk motivert.
Politiet startet tirsdag etterforskning av selskapet for mulige brudd på arbeidsmiljøloven. Gemt etterforskes fordi en ansatt døde på arbeidsplassen mens hun utførte arbeidsoppgaver.
Les også: Hvorfor er en nattevakt aleine med en ungdom som er anmeldt for trusler?
Flere saker
Lars Gjerdåker ønsker at sosialarbeiderne skal ta mer plass.
Simen Aker Grimsrud
Lars vil ha mer synlige sosialarbeidere: – Folk vet ikke hva vi driver med
Tone Mjelde og Margrethe Torgersen Hundhammer er årets sosialarbeidere.
Simen Aker Grimsrud
De varslet om alvorlige lovbrudd på jobb. Det endret livene deres
– Det eneste jeg drev med var fotball. Jeg trengte noe annet å tenke på i livet.
Simen Aker Grimsrud
Espen levde av å spille fotball. Han tok et smart valg på si
Herman Bjørnson Hagen
Elin (24) er nyutdannet, men får ikke jobb
Hanna Skotheim
Skuespiller Marie Blokhus spiller sammen med mennesker fra rusmiljøet i ny film
Ser framover: Karoline Jensen-Trangsrud (30) er takknemlig for hjelpen hun har fått som deltaker i #syktbrajobb. Nå er hun veldig fornøyd med arbeidssituasjonen sin.
Paul S. Amundsen

