Jobber du på sykehus? Her er den nye lønna di
FOs medlemmer får samme lønnstillegg som sykepleierne.
FOs medlemmer får mellom 4.000 og 10.000 kroner i lønnstillegg.
Norges bank
Saken oppsummert
simen@lomedia.no
Natt til mandag ble Fellesorganisasjonen (FO) og de andre LO-forbundene som har medlemmer i helseforetakene, enige med arbeidsgiverorganisasjonen Spekter.
Det betyr at vernepleiere, sosionomer og barnevernspedagoger som jobber på sykehus, poliklinikker og DPSer har fått ny lønn.
Dette er resultatet
• Det gis et generelt tillegg på 0,8 % til alle medlemmer i stillingsgruppe 4 (stillinger hvor det kreves treårig høyere utdanning) og 5 (kreves spesialutdanning). Det er i disse stillingskodene de fleste av FOs medlemmer som jobber i helseforetakene er innplassert.
• Det betyr en lønnsøkning på mellom 4.000 og 5.000 kroner for deg som jobber har treårig utdanning, og 10.000 kroner i året for deg som er i en stilling som krever spesialutdanning.
• Arbeidstakere i stillingsgruppe 5 med ansiennitet på 16 år eller mer gis ytterligere et generelt tillegg på 0,8 % (samlet 1,6 %).
• Arbeidstakere som ikke er innplassert i stillingsgruppe 1–5 gis et generelt tillegg på 1,4 %. Dette gjelder blant FOs medlemmer i lederstillinger.
• De generelle tilleggene er inkludert i minstelønnsendringene. Tilleggene er bruttotillegg. Deltidsansatte gis forholdsmessig tillegg.
Det blir ikke forhandlet om lokale tillegg i år.
Får det samme som sykepleierne
FOs medlemmer får altså de samme tilleggene som sykepleierne fikk i sitt lønnsoppgjør i forrige uke.
Marit Selfors Isaksen i FO-ledelsen er tilfreds med resultatet.
Jan-Erik Østlie
‒ For oss var det viktig å få de samme tilleggene som Norsk Sykepleierforbund (NSF) fikk i forrige uke. Det har vi lyktes med. Samtidig har vi holdt oss innenfor ramma fra frontfaget, sier Marit Selfors Isaksen i FOs ledelse til FOs hjemmeside.
‒ Hadde fortjent mer
Resultatet i Spekter-oppgjøret ligger innenfor den økonomiske ramma på 1,7 prosent, som ble resultatet i frontfaget. Det er lønnsoppgjøret for ansatte i den konkurranseutsatte industrien, som forhandlet tidligere i år.
‒ FOs medlemmer i helseforetakene har gjort en uvurderlig jobb under koronaepidemien, og hadde fortjent et klekkelig lønnstillegg i år. Likevel er 2020 året for å være solidariske og hegne om frontfagsmodellen. Slik kan vi bidra til at den norske økonomien takler krisen best mulig, sier Isaksen.
Arbeidsgiverforeningen Spekter er fornøyd med resultatet som partene kom til enighet om i natt.
‒ Vi er fornøyd med å ha blitt enige med forbundene i LO og YS om lønnsoppgjøret for om lag 40 000 ansatte i sykehusene, sier Spekter-leder Anne-Kari Bratten i en pressemelding.
Ny lønnstabell
Stillingsgruppe 4 – Stillinger hvor det kreves høyskoleutdanning:
0 års lønnsansiennitet: 414.000 kroner per år
4 års lønnsansiennitet: 429.000 kroner per år
8 års lønnsansiennitet: 454.000 kroner per år
10 års lønnsansiennitet: 505.000 kroner per år
Stillingsgruppe 5 – Stillinger hvor det kreves høyskoleutdanning med spesialutdanning:
0 års lønnsansiennitet: 460.000 kroner per år
4 års lønnsansiennitet: 485.000 kroner per år
8 års lønnsansiennitet: 520.000 kroner per år
10 års lønnsansiennitet: 548.000 kroner per år
Flere saker
Hanna Skotheim
Drept på jobb: Tamima er hovedparole på kvinnedagen
Barnevernspedagog Tommy Husebye mener arbeidet med integrering må tas mer på alvor.
Aslak Bodahl
Tommy kjemper for flyktningbarna: – Vi er altfor naive
Vivian Nøstdahl jobbet som leder i en barnehage før hun ble miljøterapeut ved Stigeråsen skole. Hun har nå vært der i 14 år.
Hanna Skotheim
Vivian er den eneste miljøterapeuten på skolen: – Føler meg ikke alene
Høgskolelektor Liv Heidi Koppang leser høyt for studentene. Marthe Østerhaug liker å lytte med lukkede øyne.
Simen Aker Grimsrud
Familieterapeuter har skjønnlitteratur på timeplanen
Synne Kanestrøm har tatt over hovedtillitsvervet etter at Sissel Viken døde brått.
Hanna Skotheim
Kollega døde brått: – Det er så mange ting jeg har lyst til å spørre om
– Senteret er et kjempeviktig tilbud for de mest sårbare barna i regionen, sier sosionom Ingrid Mæland. Hun mister jobben når senteret legges ned.
Simen Aker Grimsrud
Sosionom Ingrid og kollegene mister jobben
Ny lønnstabell
Stillingsgruppe 4 – Stillinger hvor det kreves høyskoleutdanning:
0 års lønnsansiennitet: 414.000 kroner per år
4 års lønnsansiennitet: 429.000 kroner per år
8 års lønnsansiennitet: 454.000 kroner per år
10 års lønnsansiennitet: 505.000 kroner per år
Stillingsgruppe 5 – Stillinger hvor det kreves høyskoleutdanning med spesialutdanning:
0 års lønnsansiennitet: 460.000 kroner per år
4 års lønnsansiennitet: 485.000 kroner per år
8 års lønnsansiennitet: 520.000 kroner per år
10 års lønnsansiennitet: 548.000 kroner per år

