Fagpresseprisen 2021:
Gjev pris til Fontenes redaktør – får skryt for å slippe til ulike stemmer i debatten
Solfrid Rød er årets fagpresseredaktør.
– Hvis Fontene kan bidra til at fagfolk og kritikere får økt forståelse for hverandre og noen ganger kan bryne seg på hverandre i våre spalter og kommentarfelt, er det veldig bra, mener Fontene-redaktøren.
Hanna Skotheim
Saken oppsummert
aslak@lomedia.no
– Jeg har lyst til å takke redaksjonen min, en fantastisk dyktig gjeng som gjør at det er gøy å gå på jobb i Fontene hver eneste dag. En takk også til vår utgiver FO, som gir oss rom til å lage god journalistikk, sier Rød, som ble overrasket, overveldet og kjempeglad for prisen.
Hun er ansvarlig redaktør i Fontene, som er eid av LO Media, arbeiderbevegelsens mediehus og den største fagbladprodusenten i Fagpressen. Hun mottok prisen av juryleder Kjersti Løken Stavrum under prisutdelingen i Pressens hus i Oslo torsdag.
Fikk skryt for mangfold av ulike stemmer
I juryens begrunnelse heter det blant annet: «Pressen har et spesielt ansvar for at ulike syn kommer til uttrykk. Årets fagpresseredaktør har tatt disse viktige oppgavene på alvor. Et mangfold av ulike stemmer er viktig. Ulike perspektiver, også fra dem som er kritiske og motstrøms, bidrar til at fagbladet blir en bredere og mer relevant arena.»
– Noen av feltene vi dekker er preget av veldig polarisert debatt. Hvis Fontene kan bidra til at fagfolk og kritikere får økt forståelse for hverandre og noen ganger kan bryne seg på hverandre i våre spalter og kommentarfelt, er det veldig bra, mener Fontene-redaktøren.
– Det er ekstremt viktig med innsyn i og fri debatt om hvordan velferdstjenestene våre fungerer. Mennesker som føler seg overkjørt av Nav og barnevernet, er ikke de som skriver flest kronikker i avisene eller holder innlegg på faglige konferanser, men deres stemme må også høres, sier hun.
Fagbladet fikk årets Fagpressepris
Redaktør Eva Ler Nilsen i Fagbladet tok imot Fagpresseprisen. Juryleder Kjersti Løken Stavrum sammenlignet det å vinne prisen med å ta gull i femkamp.
Fagpresseprisen 2021 gikk til Fagbladet, her representert ved blant andre redaktør Eva Ler Nilsen (t.h.)
Håkon Mosvold Larsen / NTB
– Det er gledelig nok skarp konkurranse om denne prisen, sa hun.
Fagbladet, som er eid av Fagforbundet, LOs største forbund, vant også Utviklerprisen for sine to datastøttede prosjekter om lønnsutvikling i kommunesektoren og hvordan penger brukes i norske barnehager.
En annen fagpressepris, Innertieren, gikk til Magasinet Industri Energi i LO Media for temanummeret om dysleksi i arbeidslivet. Vinnerne er journalist og redaktør Tonje Paulsen Solem og fotograf Jan-Erik Østlie.
Flere saker
David Forsell, Halvor Holøyen og Lene Fjellsbø har vært i Tanzania for å lære om voldsprogrammet som FO støtter.
Anne M. Odland
– Vi kan være med å forme en ny generasjon
Shahram Moradi og Steinar Vikholt fra UiS har sett på hvordan døve vernepleierstudenter har hatt det i praksis.
Maren Sofie Sandbakk
Hvordan er det å studere vernepleie når du er døv? Det har disse to forsket på
I dag er aldersgrensen for sosiale medier i praksis 13 år, men den er lett å omgå.
Emilie Holtet / NTB
Vil nekte barn sosiale medier før de blir 16 år
Alexander, Jon og Marcus møttes på Retretten, et ressurssenter for de som ønsker en vei ut av avhengighet. Tilbudet er for dem som enten er i eller ferdig med behandling og dem som er i eller nylig ferdig med soning.
Hanna Skotheim
De ble etterlatt til seg selv etter rusbehandling
Komiker Hani Hussein i podkasten Ikke si det til sjefen
Ane Bamle Tjellaug
Hva gjør du når kollegaene dine er 15 år eldre enn deg?
Etter syv år i yrket har sosionom Rosa Nielsen klart å kjøpe en leilighet i Bergen.
Eivind Senneset

