Korona-krisa:
Disse yrkesgruppene får fortsatt sende barna i barnehage og skoler
Barnehager og skoler stenges. Men det er flere unntak.
Helsedirektoratet sier på sine sider at det er viktig å opprettholde virksomheten i helse- og omsorgstjenester og andre kritiske samfunnsfunksjoner.
Frøydis Falch Urbye
Saken oppsummert
frode@lomedia.no
Torsdag varslet regjeringa at skoler og barnehager over hele Norge stenges fra klokka 18.00 torsdag.
Statsminister Erna Solberg (H) varslet imidlertid at foreldre som jobber innen 15 kritiske samfunnsfunksjoner fortsatt skal få offentlig hjelp til barnepass.
SE HELE LISTA NEDERST I SAKEN!
15 funksjoner
Helsedirektoratet sier på sine sider at det er viktig å opprettholde virksomheten i helse- og omsorgstjenester og andre kritiske samfunnsfunksjoner, og å unngå at personer i risikogrupper brukes til barnevakt.
Barnehager og skoler må derfor sørge for et tilbud til barn av personell i helse- og omsorgstjenesten, transportsektoren eller innen andre kritiske samfunnsfunksjoner.
Det samme gjelder for barn med særlige omsorgsbehov som ikke kan ivaretas når barnehage, skole eller andre dagtilbud er stengt.
Dette er kritiske samfunnsfunksjoner:
Foreldre som jobber innen disse 15 kritiske samfunnsfunksjonene må sikres barnepass, ifølge regjeringen:
1. Styring og kriseledelse
2. Forsvar
3. Lov og orden
4. Helse og omsorg
5. Redningstjeneste
6. IKT-sikkerhet i sivil sektor
7. Natur og miljø
8. Forsyningssikkerhet
9. Vann og avløp
10. Finansielle tjenester
11. Kraftforsyning
12. Elektroniske kommunikasjonstjenester
13. Transport
14. Satellittbaserte tjenester
15. Apotekene
Flere saker
Erlend Tønnesen er utdannet barnevernspedagog og er klubbleder på Stikkontakten Gamingsenter. Der har han nok å henge fingrene i.
Hanna Skotheim
Erlend er på jobb hele tida: – Jeg har fritidsklubben i lomma
– De kan legge igjen så mye penger de vil, men det må sikres i praksis. Det er Anette Wagles dom over statsbudsjettet som ble lagt fram onsdag.
Hanna Skotheim
172 millioner til unge uten jobb: – Pengene må gå til dem som følger dem opp
Ole Tommy Meland er hovedtillitsvalgt i Asker. Kommunen har vært gjennom flere kuttrunder de siste årene.
Hanna Skotheim
Kritisk til kommuneøkonomien: – Redd velferdsstaten forvitrer
Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) legger onsdag fram statsbudsjettet for 2026.
Jonas Sandboe
Vil gi mindre sosialhjelp til familier som mottar barnetrygd
FO-leder Marianne Solberg er skuffet over regjeringens forslag til statsbudsjett for neste år.
Hanna Skotheim
FO-lederen skuffet over regjeringen: – Dessverre ikke et budsjett for forebygging
Truls Wiberg er vernepleier, ansatt i barnevernstjenesten i Bærum.
Anne M. Odland