Koronakrisen i fengslene
Besøksforbudet rammer kvinnefengselet ekstra hardt
Fredag har det gått tre uker uten at småbarnsmødrene i Ravneberget fengsel har sett barna sine, unntatt på skjerm.
Fengselsbetjent Jill Espe og verksmester Carina Lysell bøter på koronatiltakene med nettbrett, quiz og grilling.
Beate Østigård
Saken oppsummert
edv@lomedia.no
– Det er et stort savn for mange her, sier fengselets verksmester Carina Lysell.
– De snakker mye om at de ikke får besøk av barna sine lenger, og at alle permisjoner er inndratt.
Ravneberget fengsel ligger i Sarpsborg. Enheten har lavere sikkerhetsnivå og har plass til 40 innsatte, men nå under koronakrisen er de nede i 26. Slik har de klart å ha flere enkeltrom enn før.
Redder relasjonen med videochat
Mange innsatte er småbarnsforeldre, og hadde inntil nylig ukentlige besøk av barna sine. Nå løser de det med Skype.
– Vi er så heldig at vi hadde det satt opp fra før, siden vi har mange utenlandske innsatte, forteller leder i NFF-foreningen, Jill Espe.
Foreløpig bruker de innsatte besøksrommet, der det er satt opp en PC som kan kommunisere med verden utenfor via videochat. Fengselet har bestilt nettbrett. Den innsatte har lov til å ha en videosamtale med de samme personene som er godkjent for besøk.
Saken fortsetter under bildet.
Fengselsbetjent Jill Espe og verksmester Carina Lysell bøter på koronatiltakene med nettbrett, quiz og grilling.
Beate Østigård
Fyller krisen med innhold
Rehabiliteringen av innsatte fortsetter under koronatiltakene.
– Ting er ikke så mye endra med miljøarbeidet. Vi snakker med innsatte like mye som før krisen, og tilbakeføringskoordinatoren er på jobb.
De innsatte har ikke noe mindre behov for sosial kontakt enn før.
– Det er litt både-og å overholde påbudet om to meters avstand, sier Lysell.
Som i resten av kriminalomsorgen er hygienetiltakene trappet kraftig opp. Det begynner å komme seg med smittevernsutstyr, ifølge NFF-erne.
Arbeidsdriften fullt oppe og går. De ansatte sørger for aktivitet ved å gjennomføre quizzer og turneringer i volleyball.
– Vi har en ansatt som driver kurs i mindfulness, som er veldig populært, det er bare å holde god avstand til hverandre, sier Lysell.
Presten er fortsatt på jobb, men må nå avvikle gudstjenestene i friluft. I påsken blir det grilling.
Flere saker
Amalie Søllesvik og Sander Nyberg har positive opplevelser med trainee-ordningen. De håper noe av det de selv fikk tilbud om, blir faste ordninger for nyansatte.
Simen Aker Grimsrud
Sander og Amalie ble lokket med en «myk» start i barnevernet
Tamima Nibras Juhar ble drept på jobb. Sosionom og gatekunstner Roy Håvard Løseth har foreviget henne på en vegg på Kampen i Oslo.
Frode Rønning
Tamimas arbeidsgiver får sterk kritikk. Arbeidstilsynet kaller lovbruddene alvorlige
Oddny Kristin Grytal-Bech og Silje Lyngmo Heien trives godt i jobben som Nav-ansatte.
Hanna Skotheim
De får kjeft av brukere: – Jeg forstår reaksjonen deres
Ingrid Helene Jensen Vogsland
Hanna Skotheim
– Vi løftet noen fra rullestol og over i fanget vårt for å skli sammen
Elle melle deg fortelle... Tre pensjonerte sosionomer er med i ei gruppe som skriver dikt og historier til hverandre. Fra venstre: Catharina Selmer, Ellen Tronsmo, Eli Hindenes.
Hanna Skotheim
– Vi har tusen historier
Hanna Skotheim

