Hyllet Randi Kjøs
Nyheten om at Randi Kjøs hadde landet på Gardermoen ble mottatt med stående applaus på FOs landsstyremøte. Angrepet mot Gaza Freedom Flotilla aktualiserer boikott, mener FO.
Saken oppsummert
FO fordømmer på det sterkeste Israels angrep på Gaza Freedom Flotilla, heter det i en uttalelse fra landsstyret, som i to dager har vært samlet i Oslo.
Enda mer engasjet
Fylkessekretær i FO Hedmark, Randi Kjøs, var en av tre nordmenn om bord på skipet som mandag ble bordet av israelske soldater. Etter å ha sittet fengslet i Israel, landet hun i formiddag på Gardermoen til stort presseoppbud.
Randi Kjøs forteller, i følge VG, at hun var under dekk da båten ble bordet.
- Vi ble bundet. Jeg satt sånn i fire timer. Noen av mennene måtte sitte bundet hele dagen i stekende sol på det øverste dekket, uten noe å spise og med helikopter durende over båten, sier Kjøs til VG.
Kjøs sier videre at hun de siste dagene har opplevd så mye brutalitet at hun har blitt en enda mer engasjert palestinavenn.
Takker Segelstad
FOs landsstyre har blitt løpende orientert om Randi Kjøs sine bevegelser nordover.
– På vegne av den politiske ledelsen vil jeg rette en stor takk til FO Hedmark, og da særlig Erling Segelstad, for den flotte jobben han har gjort, sa nestleder Siv Karin Kjøllmoen da hun åpnet møtet. Kjøllmoen siktet til at Segelstad har vært talsmann for familien og lagt planer for hvordan Kjøs skal tas i mot og skjermes for pressen når hun kommer hjem.
FO mener angrepet på hjelpekonvoien føyer seg inn i rekken av aksjoner Israel har gjennomført de siste årene. Blokaden av Gaza medfører store lidelser. FO reagerer kraftig på at humanitær hjelp blir slått ned av militærmakt. Aksjonen gjør at boikott-tiltak og sanksjoner må settes på dagsorden, mener FO.
Flere saker
Kristin Berg er klinisk sosionom og familieterapeut.
Sanden Media
Blinde Kristin om lovendring: – Jeg vil bidra i arbeidslivet uten å slite meg ut
Julefesten for tidligere barnevernsbarn bringer fram gode og såre følelser og er noe av det fineste familieveileder Maja Mugaas (t.h) er med på hvert år.
Hanna Skotheim
Julefest med tidligere barnevernsbarn: – Det fineste jeg gjør i året
Senterpartiets Kjersti Toppe (Sp) mener Nav er i krise.
Skjalg Bøhmer Vold
Senterpartiet vil dele Nav i to: – Arbeidet må starte straks
Hanne Glemmestad er utdannet sosionom og har tidligere vært Nav-leder.
Hanna Skotheim
Hanne skal være med å gjøre Nav-regelverket enklere: – Kan gi bedre omdømme
Hanna Skotheim
Hun jobber side om side med dem som bor i de utsatte områdene
Morten Gloppestad von Krogh er velferdsviter og leder i FOs nye landsdekkende klubben for statlige ansatte i Nav.
Simen Aker Grimsrud

