Tromsø i streik
FO-medlemmer i barneverntjenesten i Tromsø er klare til kamp.
Saken oppsummert
mia.paulsen@lomedia.no
Både på FO-kontoret i Harstad og ved barneverntjenesten i Tromsø var spenningen stor da det ble brudd i KS idag. I Tromsø omfatter streiken 33 FO-medlemmer i barneverntjenesten. Fire fikk dispensasjon på grunn av alvorlige saker og en måtte gjennomføre et rettsmøte.
Plasstillitsvalgt Herleif Matsson ved barneverntjenesten i Tromsø sitter i streikekomiteen og sier at streikeviljen er stor. Han har holdt medlemmene løpende orientert utover dagen.
-Vi synes det er tragisk at det ble streik, men vi er klare til kamp. Vi vil vise at jobben til barnevernpedagoger, sosionomer og vernepleiere har betydning, sier han.
Matsson synes at FO-yrkenes del av streiken foreløpig har kommet for lite fram.
FO setter streikevakter ut foran rådhuset i Tromsø fra fredag 28.5. klokka 7.30. Seinere er det streikekafe sammen med Fagforbundet på Verdensteatret.
Klare til å dra
Fylkesleder Gøril Madsen og fylkessekretær Mona Olafsen satt klare i Harstad da meldingen om streiken kom. FO-sekken var ferdig pakket slik at de skulle rekke båten til Tromsø for å være til stede ved streikestart fredag.
-- Dette er både spennende og skummelt, sier Mona Olafsen.
Gøril Madsen sliter samtidig med å skaffe strøm til PCen sin for å skaffe seg oppdatert informasjon om bruddet i forhandlingene. Det er viktig å ha materiell om streikegrunnlaget, både for medlemmene og for befolkningen ellers.
Madsen sier at streiken er rimelig godt forberedt. Hun og Olafsen har med seg både streikevester fra i fjor og T-skjorter fra streiken i 1992 om bord i Tromsø-båten.
Vil synliggjøre
Herleif Matsson ser streiken som en mulighet til å synliggjøre bedre hva FO-medlemmene gjør. I det bruddet er et faktum jobber han intenst med å skaffe seg mer informasjon om grunnlaget for streiken.
- Det viktige er at vi må ha en verdig lønn i forhold til den utdanningen vi har og den jobben vi gjør. Mange kunne nok fått like god lønn med mindre ansvar et annet sted. Vi har et godt arbeidsmiljø, men vi får for lite lønn, sier han.
Hermansen sier til Fontene at streiken vil føre til forsinkelser i alle ledd av barnevernets arbeid. Men han understreker også at liv og helse er ivaretatt.
–Når 33 av 70 i barnevernet er tatt ut i strek, vil det selvsagt merkes, sier han.
Tromsø 33 medlemmer i barneverntjenesten
Trondheim 48 medlemmer Helse- og velferd oppfølging Østbyen/Midtbyen Barne- og familietjenesten Østbyen Barne- og familietjenesten Midtbyen
Stavanger 54 medlemmer i barneverntjenesten
Bergen 55 medlemmer Barneverntjenestene i Bergenhus Bydel Barneverntjenesten i Ytrebygda Utekontakten
Flere saker
Hege Nilssen går fra Bufdir til Nav.
Hanna Skotheim
Bufdir-sjef Hege Nilssen blir ny Nav-direktør
Vernepleier Synne Sylte synes arbeidshverdagen har blitt bedre med TID-modellen.
Hanna Skotheim
Kommunen sparer millioner takket være Synnes nye arbeidsmåte
Det er ikke vanskelig å forstå at man har gått inn på kontoret til et FO-medlem når du går inn på Vibeke Sandviks sitt i Elnesvågen i Hustadvika kommune.
Hanna Skotheim
Da ingen i kommunen ville ta på seg ansvaret, rakk Vibeke opp hånda
Beate Haaberg Fernandez er daglig leder i Den åpne dør som ligger i Gamlebyen i Oslo.
Hanna Skotheim
Beate fikk besøk på rusinstitusjon. Det ble til en film
Jonny Ottesen er en pådriver for å begrense antall «quick returns» på Sandviken sykehus i Bergen.
Helge Skodvin
Jonny fikk søvnproblemer av turnusen
Illustrasjonsfoto: Colourbox
– Arbeidsgivere må ta søvnhygiene på alvor
Tromsø 33 medlemmer i barneverntjenesten
Trondheim 48 medlemmer Helse- og velferd oppfølging Østbyen/Midtbyen Barne- og familietjenesten Østbyen Barne- og familietjenesten Midtbyen
Stavanger 54 medlemmer i barneverntjenesten
Bergen 55 medlemmer Barneverntjenestene i Bergenhus Bydel Barneverntjenesten i Ytrebygda Utekontakten

