– Bakke har gått seg vill
– Det er ikke lov å prøve seg. LO-kongressen var tydelig på at den eksisterende lønnsforskjellen mellom kvinner og menn må endres, det vet Arve Bakke godt, sier FO-leder Randi Reese.
Saken oppsummert
Hun ler oppgitt over at Fellesforbundets leder Arve Bakke omtalte en likelønnspott ved tariffoppgjøret som noe tull i Dagsavisen i går. – Dette vet Arve Bakke veldig godt. LO ser sammenhengen i hvordan kvinner får dårligere uttelling for utdanning og formell kompetanse enn menn. Her har nok Bakke gått seg litt vill, mener Reese.
Rom for lønnsvekst
Reese viser til kongressvedtaket hvor de fastslår i handlingsprogrammet at det er et samfunnsproblem at kvinners arbeid verdsettes lavere enn menns, og at LO vil arbeide for likelønn mellom kvinner og menn. – Vi har også en fin høringsuttalelse til likelønnskommisjonens forslag om å løfte lønnsnivået i kvinnedominerte grupper i staten.
FO-lederen er enig med Bakke i en ting. – Han mener det er rom for lønnsvekst i årets tariffoppgjør. Det er vi enige i. Nå må vi bruke den gyldne sjansen vi har til å heve rammene for kvinnerike grupper i offentlig sektor, sier Reese.
Flere saker
Vernepleier Hilde Nina Osen og lærer Sondre Setrom er fornøyde med å jobbe på skolen i landet med flest miljøterapeuter.
Simen Aker Grimsrud
Lærer Sondre klarer seg ikke uten miljøterapeuten: – Hun har en veldig fin måte å se elevene på
Hege Nilssen går fra Bufdir til Nav.
Hanna Skotheim
Bufdir-sjef Hege Nilssen blir ny Nav-direktør
Vernepleier Synne Sylte synes arbeidshverdagen har blitt bedre med TID-modellen.
Hanna Skotheim
Kommunen sparer millioner takket være Synnes nye arbeidsmåte
Det er ikke vanskelig å forstå at man har gått inn på kontoret til et FO-medlem når du går inn på Vibeke Sandviks sitt i Elnesvågen i Hustadvika kommune.
Hanna Skotheim
Da ingen i kommunen ville ta på seg ansvaret, rakk Vibeke opp hånda
Beate Haaberg Fernandez er daglig leder i Den åpne dør som ligger i Gamlebyen i Oslo.
Hanna Skotheim
Beate fikk besøk på rusinstitusjon. Det ble til en film
Jonny Ottesen er en pådriver for å begrense antall «quick returns» på Sandviken sykehus i Bergen.
Helge Skodvin

