Tror ikke på endring
Bare 27 prosent av velgerne mener at høstens stortingsvalg vil ha betydning for fattige og andre utsatte grupper.
mia.paulsen@lomedia.no
39 prosent mener betydningen av valget er usikkert eller at valget har liten betydning, viser en undersøkelse som Opinion har gjort for Fontene.
Aller minst er troen på endring blant Høyrevelgerne. Bare 12 prosent av dem mener høstens valg får betydning for fattige og andre utsatte grupper. Blant SV- og AP-velgere er tallet langt høyere, henholdsvis 58 og 40 prosent.
Bare 35 prosent av LO-medlemmene mener valget vil ha svært eller ganske stor betydning for fattige og utsatte grupper.
Neppe et demokratiproblem
Valgforsker Bernt Aardal er imidlertid svært varsom med å se dette som et demokratisk problem.
– Man kan si det er et demokratisk problem hvis det betyr at folk ikke tror politikerne har noen særlig innvirkning på situasjonen for de fattige, sier han.
Aardal påpeker at svarene ville vært annerledes dersom man hadde spurt direkte: «Hvem har størst innvirkning på dette spørsmålet?»
Han minner om at det var store forventninger til de rød-grønne på dette spørsmålet ved forrige valg. Men å løse et slikt problem på fire år er ikke lett, understreker Aardal.
Fattigdom øker
Forsker Axel West Pedersen forskningsinstituttet NOVA sier at fattigdommen øker blant barnefamiliene. Mange enslige forsørgere er fattige til tross for at de er i jobb.
Blant ikke-vestlige innvandrere er andelen fattige tre ganger høyere enn i befolkningen for øvrig.
Regjeringens fordelingsutvalg har definert fattigdom på samme måte som EU. Ifølge denne er du fattig hvis du tjener mindre enn 60 prosent av medianinntekten i befolkningen i tre år. Åtte prosent av befolkningen i Norge kommer i følge denne definisjonen i kategorien «fattig» ifølge Statistisk Sentralbyrå.
Siste nytt
– Vi har klart å bygge en sterk organisasjon som drar i samme retning, mener Marianne Solberg.
Sissel M. Rasmussen
FO vokser kraftig – dette er oppskriften på deres suksess
Mimmi Kvisvik har ledet FO i snart 11 år.
Hanna Skotheim
Mimmi Kvisvik gir seg som forbundsleder: – Jeg har lagt ned nesten hele mitt våkne liv i FO
Mye lest
Bollywood-filmen viser beklageligvis et barnevern som mange foreldre kjenner seg igjen i, skriver en mor i dette debattinnlegget.
Skjerndump
Jeg måtte gå ut midt i filmen. Scenene var så gjenkjennbare
Mimmi Kvisvik har ledet FO i snart 11 år.
Hanna Skotheim