Adecco vant sykehusene
Vikarkonsernet Adecco drar i land kjempekontrakt med alle landets helseforetak.
Saken oppsummert
edv@lomedia.no
Opptil 800 millioner kroner bruker sykehusene hvert år på å leie inn fagpersonell – sykepleiere, leger, jordmødre og bioingeniører. Helseforetakene regner med å spare penger etter at Adecco Helse AS vant anbudskonkurransen om hvem som får levere flest vikarer til sykehusene.
– Vi er stolt over å være sykehusenes førstevalg. Vikaravtalen betyr også at bemanningsbransjen er blitt akseptert som et viktig supplement til de fast ansatte i helsesektoren, uttaler konsernsjef i Adecco, Anders Øwre-Johnsen, i en pressemelding
Reduserte priser
– Det har vært viktig å få på plass en rammeavtale som sikrer god ressursutnyttelse og kommersielle vilkår, sier personaldirektør i Helse Vest, Hilde Christiansen, til Fontene.
Hun har ledet innkjøpsprosessen for de fire regionale helseforetakene. Hun tror ikke vikarbruken vil gå opp som følge av av avtalen, men at innkjøpene vil skje under mer ordnede forhold.
– Vi mener vi har fått balanserte vilkår, som skal kunne gi reduserte priser og kostnader, samt redusere bruken av vikarer. Men de vikarene som kommer skal være skikkelig kvalifiserte. Kvaliteten har veid tyngst.
Gull
Til nå har de regionale helseforetakene hatt rammeavtaler av ulike slag, med ulike vikarbyråer. Avtalen de nå har laget med Adecco, gir vikarbyrået førsteprioritet på de fleste typer helsefaglige vikarer. Det gjelder først og fremst sykepleiere og spesialsykepleiere, som utgjør storparten av vikarbehovet.
På steder hvor Adecco av ulike grunner ikke har kapasitet, kan sykehuset kontakte byrået rangert som nummer to på lista. Men Adecco skal spørres først.
Dermed har verdens største vikarbyrå sikret seg en potensielt gullkantet avtale med helsenorge de neste to årene.
– Er det fare for at dere nå institusjonaliserer privat bemanning på sykehusene?
– Nei, det har aldri vært hensikten heller, kommenterer Christiansen.
– Hensikten er å få ryddige avtaler. Vi har ingen intensjoner om å øke bruken av innleide vikarer, for eksempel å ha høyere andel vikarer, mindre faste ansatte. Slik kan vi ikke drive helsetjenesten. Å bruke vikarer medfører ganske krevende logistikk sammenliknet med å ha fast ansatte.
ble etablert i 2005
har 1500 ansatte
driftsinntekter (2007): 269 mill. kroner
årsresultat (2007): 16 mill. kroner
eid (via Adecco Norge) av sveitsiske Adecco, verdens største vikarbyrå med 700.000 tilknyttede lønnsmottakere og kontorer i 60 land.
Flere saker
Kari Honerød er barnevernsleder i Skien og sitter i NOBO-styret. Hun er glad for den nye tilskuddsordningen for videreutdanning.
Hanna Skotheim
Mer penger til videreutdanning: – Wow, dette er bra!
Lars Gjerdåker ønsker at sosialarbeiderne skal ta mer plass.
Simen Aker Grimsrud
Lars vil ha mer synlige sosialarbeidere: – Folk vet ikke hva vi driver med
Tone Mjelde og Margrethe Torgersen Hundhammer er årets sosialarbeidere.
Simen Aker Grimsrud
De varslet om alvorlige lovbrudd på jobb. Det endret livene deres
– Det eneste jeg drev med var fotball. Jeg trengte noe annet å tenke på i livet.
Simen Aker Grimsrud
Espen levde av å spille fotball. Han tok et smart valg på si
Herman Bjørnson Hagen
Elin (24) er nyutdannet, men får ikke jobb
Hanna Skotheim
Skuespiller Marie Blokhus spiller sammen med mennesker fra rusmiljøet i ny film
ble etablert i 2005
har 1500 ansatte
driftsinntekter (2007): 269 mill. kroner
årsresultat (2007): 16 mill. kroner
eid (via Adecco Norge) av sveitsiske Adecco, verdens største vikarbyrå med 700.000 tilknyttede lønnsmottakere og kontorer i 60 land.

