Fikk LO med på SIFO-satser
FO fikk med seg LO-kongressen på at sosialhjelpen må standardiseres og beregnes etter satsene til Statens Institutt for forbruksforskning (SIFO). – Nå har de fattige fått det mektige LO i ryggen, sier en fornøyd FO-leder Randi Reese.
Saken oppsummert
mia.paulsen@lomedia.no
– Før har bevegelser som har stått for de fattige ikke hatt så kraftig stemme, men nå har de fått en mektig alliert i LO, sier hun.
Standardiserte satser og SIFO-nivå på sosialhjelpen har vært en sentral sak for FO i mange år. Nasjonale standarder betyr at det blir slutt på de store forskjellene i sosialhjelpen fra kommune til kommune. SIFO-nivå vil bety en heving for de aller fleste. – Arbeiderbevegelsen har arbeidet for en velferdsstat med inntektssikring. I gamle dager betydde det å løfte veldig mange opp på et anstendig nivå, fordi det var mange fattige. Nå har vi relativt få fattige, og det skulle bare mangle om vi ikke hadde råd til å løfte de få som er fattige i Norge. Det har LO-kongressen sagt ja til nå, sier Randi Reese.
Skjerpet profil
Hun mener at LO etter denne kongressen har fått en skjerpet sosialpolitisk profil. – LO vil også forebygge fattigdom. Når LO uttaler seg på en slik måte, betyr det at vi vil gjøre noe med strukturene, og ikke bare bøte på skader, sier Reese.
– Er det mer sannsynlig at regjeringen vil gå inn for nasjonale standarder og SIFO-satser på sosialhjelpen etter denne kongressen? – Roar (Flåthen, journ. anm.) sa i avslutningstalen at det vi blir enige om her, det blir gjennomført. Det stoler vi på, sier FO-lederen smilende.
God oppmerksomhet
Flere av FOs hjertesaker fikk dessuten god oppmerksomhet på kongressen, blant annet av LO-leder Roar Flåthen. Han påpekte at kampen mot fattigdommen er arbeiderbevegelsens viktigste sak. Han rettet særlig oppmerksomheten mot det store antallet aleneforsørgere med dårlig råd.
– For mange eneforsørgere sliter med å skaffe penger til klær og fritidsaktiviteter for ungene. Her har vi en jobb å gjøre, og vi må gjøre noe med årsakene, sa han blant annet. Flåthen pekte også på at fattigdom ofte går i arv og særlig rammer innvandrere. Han vil at LO skal gi en inkluderingsgaranti.
Mye sosialpolitisk gjennomslag
I handlingsprogrammet fikk FO gjennomslag for en rekke sosialpolitiske saker. Det gjelder blant annet en mer sosial boligpolitikk med oppfølgingstjenester til de som trenger det, krav om styrking av barnevernet og om at barnevernet må rustes opp til å ta ansvar for enslige mindreårige asylsøkere. Kongressen vedtok også å jobbe mot konkurranseutsetting av institusjonsplasser i barnevernet.
Gull verdt
Tredje nestleder Mimmi Kvisvik sier at dette har vært en god kongress for FO. – Det er gull verdt å ha LO i ryggen på den helse- og sosialpolitiske innsatsen, på likelønn og lønns- og arbeidsvilkår, sier hun.
Flere saker
Kristin Berg er klinisk sosionom og familieterapeut.
Sanden Media
Blinde Kristin om lovendring: – Jeg vil bidra i arbeidslivet uten å slite meg ut
Julefesten for tidligere barnevernsbarn bringer fram gode og såre følelser og er noe av det fineste familieveileder Maja Mugaas (t.h) er med på hvert år.
Hanna Skotheim
Julefest med tidligere barnevernsbarn: – Det fineste jeg gjør i året
Senterpartiets Kjersti Toppe (Sp) mener Nav er i krise.
Skjalg Bøhmer Vold
Senterpartiet vil dele Nav i to: – Arbeidet må starte straks
Hanne Glemmestad er utdannet sosionom og har tidligere vært Nav-leder.
Hanna Skotheim
Hanne skal være med å gjøre Nav-regelverket enklere: – Kan gi bedre omdømme
Hanna Skotheim
Hun jobber side om side med dem som bor i de utsatte områdene
Morten Gloppestad von Krogh er velferdsviter og leder i FOs nye landsdekkende klubben for statlige ansatte i Nav.
Simen Aker Grimsrud

