Ansatte i limbo
Sosialarbeidere i det armenske statsapparatet må ta ny eksamen hvert tredje år. Hvis de stryker, risikerer de å miste jobben. – I strid med menneskerettighetene, mener armensk LO.
Saken oppsummert
Sosialarbeidere på sosialkontorene i landet må hvert tredje år bevise at de kjenner regleverket for sosialstønad, forteller president i det armenske fagforbundet for statsansatte, Jelena Nakobova.
Tidligere var forbundet representert i kommisjonen som bedømmer eksamensresultatene, men deres innflytelse er nå redusert.
Ordningen med eksamen hvert tredje år gjelder også en del statlig ansatte helsearbeidere. Hvis du stryker på eksamen to ganger, risikerer du å miste jobben.
LO-jurist Lena Monaseryan forteller at armensk LO har engasjert seg i lobbyvirksomhet for å få endret praksisen med eksamen hvert tredje år.
– Dette er ikke i pakt med internasjonale konvensjoner. Det er dessuten i strid med den armenske grunnloven.
Jelena Nabokova sier at armensk armensk LO vil mobilisere gjennom internasjonale kanaler dersom deres lobbybirksomhet i saken ikke forer til resultater.
Både helsearbeidere og sosialarbeidere er svart dårlig lønnet og strever med å overleve på sine lønninger.
Flere saker
Hege Nilssen går fra Bufdir til Nav.
Hanna Skotheim
Bufdir-sjef Hege Nilssen blir ny Nav-direktør
Vernepleier Synne Sylte synes arbeidshverdagen har blitt bedre med TID-modellen.
Hanna Skotheim
Kommunen sparer millioner takket være Synnes nye arbeidsmåte
Det er ikke vanskelig å forstå at man har gått inn på kontoret til et FO-medlem når du går inn på Vibeke Sandviks sitt i Elnesvågen i Hustadvika kommune.
Hanna Skotheim
Da ingen i kommunen ville ta på seg ansvaret, rakk Vibeke opp hånda
Beate Haaberg Fernandez er daglig leder i Den åpne dør som ligger i Gamlebyen i Oslo.
Hanna Skotheim
Beate fikk besøk på rusinstitusjon. Det ble til en film
Jonny Ottesen er en pådriver for å begrense antall «quick returns» på Sandviken sykehus i Bergen.
Helge Skodvin
Jonny fikk søvnproblemer av turnusen
Illustrasjonsfoto: Colourbox

