Mappebarna får innsyn
Barnevernsbarn har full innsynsrett i mappene sine. Justisdepartementet overprøver kommuner som har holdt arkivet stengt for barna.
Saken oppsummert
edv@lomedia.no
Kommunene har hatt ulik praksis overfor barnevernsbarn som forlanger å se mappene sine. Justisdepartementet har nå kommet til at de ikke har rett til å holde informasjon tilbake for «mappebarna».
– Jeg følte meg umyndiggjort. Alle vi som har gjennomgått så mye i barndommen burde slippe denne runden for å få vite hva som egentlig skjedde, sier en 24 år gammel kvinne til Sandefjords Blad.
Sandefjord er blant kommunene hvor barnevernet til nå ikke har åpnet arkivet for barnevernsbarna.
Justisdepartementet sender nå ut instruks til barnevernkontorene i hele landet om at det skal gis fullt innsyn – tidligere barnevernsbarn skal regnes som en involvert part, ikke bare foreldrene.
Flere saker
– Det eneste jeg drev med var fotball. Jeg trengte noe annet å tenke på i livet.
Simen Aker Grimsrud
Espen levde av å spille fotball. Han tok et smart valg på si
Herman Bjørnson Hagen
Elin (24) er nyutdannet, men får ikke jobb
Hanna Skotheim
Skuespiller Marie Blokhus spiller sammen med mennesker fra rusmiljøet i ny film
Ser framover: Karoline Jensen-Trangsrud (30) er takknemlig for hjelpen hun har fått som deltaker i #syktbrajobb. Nå er hun veldig fornøyd med arbeidssituasjonen sin.
Paul S. Amundsen
Unikt Nav-tilbud hjalp uføre Karoline (30) tilbake i jobb
Akkurat hvor viktig AFP er, kan du se i eksemplene Nav regnet ut i denne saken.
Colourbox
Dette må du tjene for å gå av med pensjon som 62-åring
Simen Gelius Eikje og Hilde May Kavlie Saltvedt har fått stor tillit hos ungdommene i Haugesund. – De kaller oss O.G.
Simen Aker Grimsrud

