Møter ungdomsrusen
Målgruppa for Sandefjords nye tiltaksbase for ungdom med rusproblemer er «noen hundre».
Saken oppsummert
Det anslår Sosialmedisinsk senter i Sandefjord, som står ansvarlig for senteret som åpnet i helgen. Tiltaksbasen tilbyr informasjon, råd og veiledning til personer mellom 15 og 25 år.
Det omfatter blant annet «ruskontrakt», hvor de som begår rusrelatert kriminalitet for første gang, tilbys påtaleunnlatelse i bytte mot faste samtaler og halvukentlige urinprøver.
– Disse samtalene er viktige, for slik oppfølging gir ikke politiet. Målgruppa til tiltaksbasen er veldig sårbar, og det er viktig å få dem til å justere kursen og får orden på livet sitt før de glir ut i tung kriminalitet, sier politistasjonssjef Brian Jacobsen til sb.no.
Basen består av sosionom Christian Wedde og sykepleier Frøydis Tveita. Sammen håper de å få unge sandefjordinger ut av feilskjæret.
Flere saker
– Blir det sånn at lønna i Oslo blir stående stille til vi blir tatt igjen av KS, vil det nok skape mange sterke reaksjoner blant ansatte, sier FO Oslos leder Lisbeth Norshus.
Hanna Skotheim
Ansatte frykter lavere lønn: – Det vil i så fall være ekstremt uheldig
Lene Strand-Langbakk, Håkon Alnes, Anne Louise Wennersberg og Wenche Mora skal være med å foreslå kutt i psykiatrien.
Anne M. Odland
Kutt i psykisk helsehjelp for barn og unge: –Hjertene våre blør
Det nye utdanningsprogrammet for barnefaglig sakkyndige er åpent for barnevernspedagoger. Annika Melinder er studieleder.
Erik Engblad
Ny utdanning åpnes for barnevernspedagoger
Marie Løkken Jacobsen mener miljøterapeuter har en helt annen tid med elevene og kan se hva de trenger. Derfor synes hun det er synd at miljøterapeuter kuttes.
Privat
Marie fikk ikke fortsette som miljøterapeut på skolen. Nå frykter FO at flere vil forsvinne
På SOR-konferansen ble boka presentert av alle forfatterne.
Olav Helland
De har skrevet bok sammen med utviklingshemmede. Nå kan de få pris
Marit Nybø fra Kirkens Bymisjon frykter for tilbudet med akuttovernatting når regjeringen foreslår kutt i statsbudsjettet.
Hanna Skotheim

