– Vi er ikke maktmennesker
Trondheims-advokat Venil Katharina Thiis anklager barnevernet for å være maktmennesker, styrt av enten dumskap eller rolleforvillelse. FO Sør-Trøndelag reagerer kraftig.
edv@lomedia.no
Thiis har siden 1992 representert foreldre mot barnevernet i Fylkesnemda. Nå avslutter hun denne karrieren med en salve mot barnevernet:
«Det handler om maktmennesker i et system som har behov for å heve seg over andre», svarer hun Adresseavisen på spørsmål om hvilke motiver barnevernsansatte skal ha for å gå inn for omsorgsovertakelse uten at det er strengt nødvendig.
Hun mener barna burde fått hjelp der de er, hos sine biologiske foreldre, istedenfor å plasseres i institusjon eller fosterhjem mot foreldrenes vilje. Overfor Adresseavisen hevder Thiis at barn som plasseres i fosterhjem er mye mer sårbare for seksuelle overgrep siden kontrollen med vold og overgrep der ikke er god.
– Sjikane
Hovedtillitsvalgt for FO, Ingar Lundereng, uttaler at Thiis’ påstander grenser til sjikane. Bare en fjerdedel av tiltakene i barnevernet ender med omsorgsovertakelse, påpeker leder i FO Sør-Trøndelag, Heidi Klokkervold. I dag går de samlet ut mot den avtroppende advokaten i et lengre intervju med Adresseavisen
Siste nytt
«Anna» fra Ukraina ber venner dra til andre land enn Norge. – Når jeg forteller vår historie forstår de hvorfor, hevder hun.
Hanna Skotheim
«Anna» føler seg misforstått i Norge: – Jeg var en god mor i Ukraina
Ukrainas ambassadør Viacheslav Yatsiuk er opptatt av hvordan vi kan støtte kvinnene og barna som kommer for å bo i Norge.
Anne Myklebust Odland
Ukrainas ambassadør: – Vi er kjent med en håndfull barnevernssaker
Mye lest
– Det er viktig at familien kan lage mat sammen på samværsstedet, mener Helen Johansen.
Anne Myklebust Odland
Helen har skapt et hjemmekoselig sted for samvær: – Lei av møterom og lekeland
FOs forhandlingsleder Marit Selfors Isaksen er fornøyd med resultatet i sykehusoppgjøret.
Hanna Skotheim