Med stipend til USA
Minneapolis, Minnesota, USA var reisemålet da fylkesleder Gøril Madsen og fylkessekretær Mona Olafsen i mars stod med Olav Knudsens Minnestipend i hånda. – Utrolig lærerikt, synes de.
Saken oppsummert
Minnestipendet blir delt ut av FOs landsstyre og går til tillitsvalgte som vil lære mer.
På turen fikk de to tromsværingene bredere kunnskap både om yrkesfag og fagforeningsfag. En kjempeopplevelse, rett og slett. Og til stor inspirasjon i det videre fagforeningsarbeidet, understreker de.
Aller størst inntrykk gjorde nok møtet med Interact Center. Der fikk de møte et engasjement og en raushet som gjorde inntrykk. Dagsenteret er åpent for sosialhjelpsmottakere med alle slags funksjonshemninger. Der kan folk utfolde sin kreativitet i form av skuespill og annen kunstutøvelse. – Genialt med et felles tilbud til folk med hele spekteret av funksjonshemninger. Og både brukere og ansatte frivillige hadde en utrolig glød, sier Gøril Madsen.
– De hadde en helt klar holdning om at alle har et utviklingspotensiale. Derfor ble deltakerne stilt krav til. Vi fikk se en flott teaterforestilling som de hadde skrevet og satt opp selv, og som gikk på deres egne opplevelser. Et sterkt stykke fullt av bitterhet, humor og optimisme, sier Mona Olafsen.
Bare 12 prosent av offentlig ansatte i USA er fagorganisert. Møtet med fagbevegelsen ble til ettertanke for de to FOerne. – Vi klager og er aldri tilfreds. Men vi har det egentlig bra her i Norge, sier Gøril Madsen.
Gøril Madsen og Mona Olafsen fikk 30 000 kroner hver fra Olav Knudsens Minnestipend. Nå oppfordrer de andre tillitsvalgte FOere til å søke stipend.
Flere saker
Stortinget vil endre reglene for yrkesskade. – Det er helt fantastisk, sier FO-tillitsvalgt Ann-Sofie Franck-Ring som selv opplevde å bli skadet på jobb.
Kasper Holgersen
Sosionom Ann-Sofie ødela kneet på jobb. Nå jubler hun over regelendring
Warsame Ali er daglig leder i den ideelle stiftelsen Flexid.
Hanna Skotheim
– Vi har undervurdert hva integrering krever av kunnskap
Gudrun Lidal er barnevernspedagog og 1. kandidat for SV i Nord-Trøndelag.
Privat
Gudrun mistet stortingsplassen på overtid
Marianne Solberg vil ha mye sosialpolitikk fra den nye regjeringa.
Hanna Skotheim
Dette er FOs krav til den nye Støre-regjeringen
Simen Aker Grimsrud
Få utviklingshemmede stemmer, men Kenneth har gjort borgerplikten: – Et enkelt valg
Københavnerteamet starter med å gå en runde i København sentrum. Junes Benakrich (t.h) sier det er viktig at de er synlig både for de unge og for å gjøre folk generelt trygge.
Hanna Skotheim