Lars Flatø skal utrede Barne-NAV
Regjeringen har hos Kongen i statsråd i dag satt ned et nytt offentlig utvalg som skal se på hvordan man kan få til en bedre samordning mellom tjenester for utsatte barn og unge. FO hilser utvalget velkommen, vil følge arbeidet nøye og komme med innspill.
Det nye utvalget skal ledes av direktør for samfunnspolitisk avdeling i arbeidsgiverforeningen Spekter, Lars Erik Flatø. Den tidligere AP-politikeren fra Oslo har også mange års politisk erfaring fra regjeringsapparatet.
En dør
Barne- og likestillingsminister Anniken Huitfeldt sier at regjeringen ønsker at barn, unge og deres foreldre skal oppleve å ha ”ei dør inn” i møte med det offentlige tjenesteapparatet. Utvalget som skal ledes av Spekter-direktøren og tidligere Ap-politikeren skal se på hvordan man skal få dette til.
– Noen barn får hjelp fra flere instanser men det er i dag ikke godt nok samordnet. Behovet for et helhetlig tilbud til barn og unge er derfor stort. Målet vårt er at færre skal oppleve å måtte gå fra dør til dør, sa statsråd Huitfeldt.
Kulturforskjeller, motstridende målkriterium og skjev maktbalanse i de ulike offentlige tjenestene kan hindre samarbeid. Nå ønsker regjeringen å ta grep for å få til bedre samarbeid mellom tjenestene, både på statlig og kommunalt nivå. Utvalget skal spesielt se hvordan de kommunale tjenestene kan organiseres mer systematisk. Det er viktig å få til et mer forpliktende samarbeid tjenestene i mellom. Men utvalget skal også se på hvordan samarbeidet mellom kommunale og statlige tjenester som gir hjelp til utsette barn og foreldra deres kan bli betre.
Kompleks
FOs 2.nestleder Kjetil Ostling var ikke overrasket over at regjeringen nå har satt ned et slikt utvalg.
– Dette er noe vi har visst om en stund. Men vi i FO har ikke konkludert med at en dør er svaret på utfordringene med å samordne disse tjenestene. Vi vet at noen kommuner har god erfaring med dette og derfor ønsker vi dette utvalget velkommen, sier han til Fontene. Ostling er enig med statsråden om at det noen barn har sammensatte problemer og trenger flere ulike tjenester.
Det er byråkratiske hindringer og av og til tette skott imellom tjenestene. Men Ostling tror ikke det er så enkelt at man bare kan organisere seg bort fra utfordringer. Utvalget bør fordype seg inn i dette kompliserte materialet med både praktiske, byråkratiske, rettighetsbaserte og faglige utfordringer i dag.
Ostling håper likevel at dette utvalgt klarer å frigjøre seg litt og tenke nytt i forhold til NAV-reformen som fortsatt sliter på flere områder.
– Vi i FO vil følge dette arbeidet nøye videre og se hvordan vi kan påvirke, sier han.
Utvalgets sammensetning:
Leder : Lars Erik Flatø
Medlemmer:
– Svein Ludvigsen, Fylkesmann i Troms, Tromsø
– Geir Kjell Andersland, direktør, Bergen
– Eva Kahn, direktør, Oslo
– Thomas Koefoed, rektor, Asker
– Kirsten Djupesland, barne – og ungdomspsykiater, Kristiansand
– Hilde Rakvaag, sosial – og barnevernsleder, Vega
– Geir Tveit, politioverbetjent, Oslo
– Randi Talseth, generalsekretær, Oslo
Siste nytt
Sosialarbeider Helen Matiyos Melese leder en lokal gruppe kvinner i byen Hagere Selam en times kjøretur fra regionhovedstaden Mekele i Tigray, Etiopia.
Øystein Helmikstøl
Sosialarbeider Helen (28) kommer rett fra jobb: – Fem nye døde
Jonas Aavik sier at telefonen kan være et nyttig hjelpemiddel på jobb, men at de ansatte må være bevisste på når de bruker den og hva de bruker den til.
Martin Guttormsen Slørdal
Mobilbruk på arbeidsplassen: – Før satt vi på pauserommet og prata sammen
Mye lest
Mari Rhoden tenker ikke lenger at hun vil slutte i barnevernstjenesten.
Ole Martin Wold
– Jeg tenker ikke lenger at jobben er noe jeg skal tåle
I motsetning til en assistents rolle i skolen er ofte miljøterapeutens rolle uavklart, skriver Eireen Finden.
Colourbox