FO-medlem vant i retten
Forsikringsselskapet If tapte ankesaken mot sosionom og FO-medlem Torunn Flå Nohre i Eidsivating Lagmannsrett. Hun vant fram med krav om yrkesskadeerstatning.
- Jeg er kjempeglad for at retten gir medhold i yrkesskadeerstatningen, og setter pris på å bli trodd. Jeg er ikke så fornøyd med at erstatningen blir beskåret, sier Nohre i en kommentar. Kravet til erstatning var 1.4 millioner koner. Retten utmålte erstatningen til 660 000 kroner.
- Vi må lese dommen nøyere for å se på utmålingen av erstatningen, men det er veldig bra at retten gir fullt medhold i årsakssammenheng mellom forringet helse og yrkesskade. If er også dømt til å dekke saksomkostningene, sier Nohres advokat Vidar Birkeland.
Forsikringsselskapet kan anke saken til Høyesterett, men vi har ikke kjennskap til om If vil gjøre dette.
Bakgrunn
27. november 1997 ble Torunn Nohre slått hardt i tinningen av en 12 år gammel beboer på Østbytunet på Lørenskog, en institusjon innen barne- og ungdomspsykiatrien, der Nohre arbeidet som miljøterapeut. Siden den gang har hun vært plaget av hodepine og trøtthet, og har ikke vært i stand til å jobbe full tid.
Torunn Flå Nohre har fått avslag fra Trygderetten på at hennes forringede helse er en yrkesskade. Det samme standpunktet har også forsikringsselskapet If inntatt. Nedre Romerike tingrett slo fast at If er pliktig til å utbetale yrkesskadeerstatning til Nohre, en dom lagmannsretten opprettholder.
Siste nytt
– Vi har klart å bygge en sterk organisasjon som drar i samme retning, mener Marianne Solberg.
Sissel M. Rasmussen
FO vokser kraftig – dette er oppskriften på deres suksess
Mimmi Kvisvik har ledet FO i snart 11 år.
Hanna Skotheim
Mimmi Kvisvik gir seg som forbundsleder: – Jeg har lagt ned nesten hele mitt våkne liv i FO
Mye lest
Bollywood-filmen viser beklageligvis et barnevern som mange foreldre kjenner seg igjen i, skriver en mor i dette debattinnlegget.
Skjerndump
Jeg måtte gå ut midt i filmen. Scenene var så gjenkjennbare
Mimmi Kvisvik har ledet FO i snart 11 år.
Hanna Skotheim