Westhrin foreslått som FO-leder
Statssekretær Henriette Westhrin er spilt inn som kandidat til ledervervet i FO. Interessant og hyggelig, mener hun selv.
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
- Jeg har sagt til dem som har spurt om de kan foreslå meg for valgkomiteen at jeg synes det er hyggelig. FO er en spennende og viktig organisasjon som det er stort rom for å markere politisk, både helse- og sosialpolitisk og tariffpolitisk, sier Westhrin til Fontene.
Som Fontene skrev i går, er det delte meninger om hvem som skal lede FO fram til neste kongress. Noen mener det er naturlig med opprykk for nestleder, nå konstituert leder, Mimmi Kvisvik.
Andre vil leite etter ny leder utenfor den sittende ledelsen. Her kommer vernepleier og statssekretær Henriette Westhrin inn i bildet.
Trenger samlende løsning
Westhrin understreker at hun har stor respekt for de prosesser som nå går i FO, og at hun ikke vil forstyrre det arbeidet.
- Jeg forstår at landsstyret skal diskutere dette til uka, og det er kjempeviktig at de kommer fram til en samlende løsning, sier Westhrin.
Hun presiserer at hun bare har fulgt forbundet gjennom Fontene de siste årene, og ikke har inngående kjennskap til FOs indre liv.
Ikke skremt
- Det har vært en del konflikter, og to av fem i forbundsledelsen har gått av halvveis i kongressperioden. Ville det skremme deg dersom du skulle bli spurt om å lede FO?
- Nei, men det er klart at det blir en stor og viktig oppgave for den nye ledelsen, uansett hvem som sitter der, å finne ut hvordan man skal håndtere dette framover.
Erfaring fra flere departementer
Henriette Westhrin var ferdig utdannet vernepleier i 1997, og har arbeidserfaring fra habiliteringstjenesten i Akershus og som fritidsleder for funksjonshemmede i en bydel i Oslo.
I 2002 og 2003 vikarierte hun på FOs hovedkontor, som forbundssekretær.
Hun har lang fartstid i SV. En del FO-ere husker henne som statssekretær i Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet fra 2009 til hun tidligere i år gikk tilbake til Miljøverndepartementet, der hun også tidligere har vært statssekretær.
Fra 2007 til 2009 hadde hun samme stilling i Finansdepartementet.
Flere saker
Signe Færch er utdannet sosialrådgiver og har jobbet med utsatte barn i ti år. Nå er hun leder for Dansk Socialrådgiverforening.
Hanna Skotheim
Danmark har egen sosialminister: – Alltid en risiko for at arbeid og ytelse får dominere
17-åringene Mia og Dawoud er to av ungdommene som har fått jobb i tacotrucken til organisasjonen FRAM. Her kjøper Signe Hovde taco. – Det er et veldig godt tiltak, og tacoen er kjempegod, sier hun.
Simen Aker Grimsrud
Tacotrucken holder ungdom unna gata: – Når de er på jobb her, slipper foreldrene å bekymre seg
Stortinget vil endre reglene for yrkesskade. – Det er helt fantastisk, sier FO-tillitsvalgt Ann-Sofie Franck-Ring som selv opplevde å bli skadet på jobb.
Kasper Holgersen
Sosionom Ann-Sofie ødela kneet på jobb. Nå jubler hun over regelendring
Warsame Ali er daglig leder i den ideelle stiftelsen Flexid.
Hanna Skotheim
– Vi har undervurdert hva integrering krever av kunnskap
Gudrun Lidal er barnevernspedagog og 1. kandidat for SV i Nord-Trøndelag.
Privat
Gudrun mistet stortingsplassen på overtid
Marianne Solberg vil ha mye sosialpolitikk fra den nye regjeringa.
Hanna Skotheim