8. mars-bråk i Oslo
8. mars-komiteen vil ha parolen «Legg ned Pro Sentret». Anna-Sabina Soggiu i FO-ledelsen mener vedtaket er i strid med folkemeningen.
Saken oppsummert
vibeke.liane@lomedia.no
Pro Sentret er Oslo kommunes hjelpetilbud til kvinner og menn som prostituerer seg.
– Parolen er respektløs overfor kompetente fagpersoner. Det å legge til rette for skadeforebyggende arbeid er ikke det samme som å akseptere prostitusjon. Som sosialarbeider kan du ikke tvinge folk til å endre seg, sier Soggiu, som mener det er hårreisende hvis parolen blir stående.
Ottar-kupp
Bak 8. mars-toget i Oslo står blant annet LO i Oslo, Fellesforbundet, Nei til EU, Sykepleierforbundet, Kvinnefronten, Sosialistisk Ungdom, Dixie-Sentret mot voldtekt, Amnesty og Mira- Sentret.
Kvinnegruppa Ottar beskyldes for å ha kuppet paroleavstemningen under 8. marskomiteens møte 8. februar. Ifølge Dagsavisen var svært få tilstede på møtet i Sykepleierforbundets lokaler. Kvinnegruppa Ottar hadde mobilisert deltakere i forkant.
Ikke teselskap
Sinnene er i kok etter det omstridte vedtaket for arrangementet i Oslo. Nå har både Sykepleierforbundet, partiet Rødt og Kvinnefronten bedt om at parolen fjernes fra 8. mars-toget.
Hanne Størset forsvarer vedtaket. Hun er presseansvarlig i 8. marskomiteen og styremedlem i Kvinnegruppa Ottar. Størset sier til Dagsavisen at det er dårlig kutyme og lite konstruktivt å skjelle ut meningsmotstandere og å oppfordre til boikott når de selv ikke har deltatt på møtet. – 8. mars-toget er et åpent politisk arrangement, det er ikke et teselskap, sier Størset.
Kunnskapsløst
Andreas Kikvik er tillitsvalgt for syv FOere ved Pro Sentret, han forteller om en voldsom støtte etter at parolevedtaket ble kjent. – Vi har fått voldsom støtte fra andre kvinneorganisasjoner, det er veldig hyggelig, sier sosionomen.
Han er skuffet over at Kvinnegruppa Ottar ikke har satt seg inn i arbeidet som gjøres på Pro Sentret. – De baserer seg på forutsetninger som ikke har rot i virkeligheten, mener Kikvik.
Usolidarisk feminisme
Flere kvinneaktivister truer med å boikotte årets 8. mars tog. – Parolen om å legge ned Pro Sentret var dråpen. Det er usolidarisk feminisme, sier feministen Anne Bitsch.
Anna-Sabina Soggiu sier til Fontene at hun vil gå i toget. – Men det er med en bismak i munnen, sier hun.
Kritisk til organiseringen
Kvinnegruppa Ottar er kritisk til måten Pro Sentret er organisert på ved at kompetansesentret og hjelpesentret er organisert sammen. – Vi vil ha et kompetansesenter som er mot prostitusjon, ikke et som er for. Det er en kobling vi ikke finner i andre land, sier Størset.
Andreas Kikvik er uenig med Størset. – Det er en styrke at kompetansesenteret har en nærhet til de prostituerte og til oss som jobber med dem, sier Kikvik.
Fredelig i Trondheim
Planleggingen av 8. mars-arrangementet i Trondheim er uten konflikter, ifølge koordinator Heidi Klokkervold, som leder FO Sør-Trøndelag.
Hun stiller seg uforstående til parole-vedtaket i hovedstaden. – Pro Sentret i Oslo gjør en veldig viktig jobb. Jeg var skeptisk til lovforbudet mot å kjøpe sex, fordi jeg var redd det ville bli en sovepute, sier Klokkervold, som beklager at det ikke er et slikt tilbud i Trondheim.
Klokkervold etterlyser gjennomføringen av tiltakene som ble bebudet i forbindelse med at det ble straffbart å kjøpe sex.
Flere saker
Stortinget vil endre reglene for yrkesskade. – Det er helt fantastisk, sier FO-tillitsvalgt Ann-Sofie Franck-Ring som selv opplevde å bli skadet på jobb.
Kasper Holgersen
Sosionom Ann-Sofie ødela kneet på jobb. Nå jubler hun over regelendring
Warsame Ali er daglig leder i den ideelle stiftelsen Flexid.
Hanna Skotheim
– Vi har undervurdert hva integrering krever av kunnskap
Gudrun Lidal er barnevernspedagog og 1. kandidat for SV i Nord-Trøndelag.
Privat
Gudrun mistet stortingsplassen på overtid
Marianne Solberg vil ha mye sosialpolitikk fra den nye regjeringa.
Hanna Skotheim
Dette er FOs krav til den nye Støre-regjeringen
Simen Aker Grimsrud
Få utviklingshemmede stemmer, men Kenneth har gjort borgerplikten: – Et enkelt valg
Københavnerteamet starter med å gå en runde i København sentrum. Junes Benakrich (t.h) sier det er viktig at de er synlig både for de unge og for å gjøre folk generelt trygge.
Hanna Skotheim