Forebygging i fare
740 millioner kroner er satt av til å iverksette samhandlingsreformen. FO etterlyser penger til å heve kommunenes kompetanse og forebygge helseproblemer.
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
Kommunene får mange nye oppgaver fra 1. januar 2012. Regjeringen vil bruke 740 millioner på å få reformen i sving neste år. I tillegg skal 5,6 milliarder overføres fra regionale helseforetak til kommunene for å betale for bruk av spesialisthelsetjenester. Hensikten er å motivere kommunene til å behandle sykdom så tidlig som mulig.
Lønnsomt å forebygge
Befolkningens voksende behov for helse- og omsorgstjenester skal dekkes i kommunene, ifølge regjeringen.
– Derfor innfører vi økonomiske virkemidler som skal gjøre det lønnsomt for kommuner å forebygge og bygge opp egne tilbud. Blant tiltakene er kommunal medfinansiering på 20 prosent, kommunal betalingsplikt for utskrivingsklare pasienter og plikt for kommunene til å etablere døgntilbud for øyeblikklig hjelp, sier helse- og omsorgsminister Anne-Grethe Strøm-Erichsen i en pressemelding.
Tid til å tilpasse seg
Kommunalminister Liv Signe Navarsete mener kommunene har tid til å tilpasse seg nye oppgaver. I sum blir det overført nok penger til å dekke kostnadene ved kommunal medfinansiering og utskrivingsklare pasientar, hevder Navarsete. Ekstrautgifter i oppstarten skal kompenseres utover foreslåtte fordelingsnøkler, forsikrer regjeringen.
FO er ikke overbevist.
– Dette er de lovpålagte oppgavene. Men hva skjer med det helse- og sosialfaglige forebyggingsarbeidet som er hele intensjonen med samhandlingsreformen, spør FOs nestleder Mimmi Kvisvik.
Bekymret for kompetansen
Hun frykter at overføringene ikke gir kommunene nok handlingsrom til å innfri forventningene.
– Det er ingen som kan si nå akkurat hva disse pengene vil dekke og ikke. Men dette er mindre penger enn ordførere og rådmenn har signalisert at de trenger, og det vil gå utover alle oppgaver som ikke er lovpålagte, sier hun.
FO er også bekymret for manglende satsing på kompetansehevende tiltak i kommunene. Regjeringen foreslår å bevilge penger til å styrke kompetansen i spesialisthelsetjenesten. Hvis regjeringen mener rammetilskuddet skal dekke kommunenes kompetansebehov, er det fare på ferde, mener Kvisvik.
Flere saker
Jonny Ottesen er en pådriver for å begrense antall «quick returns» på Sandviken sykehus i Bergen.
Helge Skodvin
Jonny fikk søvnproblemer av turnusen
Illustrasjonsfoto: Colourbox
– Arbeidsgivere må ta søvnhygiene på alvor
– Vi må gjøre som i 1969, da vi fant olja, mener Lars Gjerdåker, hovedtillitsvalgt for FO i Bærum kommune.
Simen Aker Grimsrud
Reagerer på kutt: – Sprøtt å spare nesten en milliard på å tyne de ansatte
Hanna Skotheim
Nekter å la tek-giganter ta over barnas oppvekst: – Vi må skjerpe oss
Kari Honerød er barnevernsleder i Skien og sitter i NOBO-styret. Hun er glad for den nye tilskuddsordningen for videreutdanning.
Hanna Skotheim
Mer penger til videreutdanning: – Wow, dette er bra!
Lars Gjerdåker ønsker at sosialarbeiderne skal ta mer plass.
Simen Aker Grimsrud

