Kåret årets sosialarbeider
FO har utpekt Arnhild Søbstad til Årets sosialarbeider for sitt mangeårige arbeid med barn og mødre i Nord-Norge.
Saken oppsummert
mia.paulsen@lomedia.no
«Hun er en særdeles god rollemodell for sine kolleger og nyter respekt og ærbødighet for sin innsats», heter det i FOs begrunnelse for pristildelingen. Prisvinneren får et reisestipend på 40 000 kroner.
Mange år på sykehus
Arnhild Søbstad er født i 1944 og har jobbet med fødende kvinner siden hun fikk jobb på sykehuset St. Elisabeth i Tromsø i 1961. Allerede som 18-åring var hun utdannet barnepleier og sjef for barnestua.
I en tre-årsperiode jobbet hun i psykiatrien, før hun begynte på sosionomstudiet ved Diakonhjemmets sosialhøgskole i Oslo. I 1978 ble Arnhild Søbstad sosionom. Hun har i mange år arbeidet ved Universitetssykehuset Nord-Norge (UNN) i Tromsø.
Fødsel, abort og død
Fødsel, abort og død er sentrale tema i jobben som sykehussosionom ved Kvinneklinikken på UNN.
Arnhild Søbstad satt i klagenemnd for abort i over 20 år. Nemnda gjaldt aborter etter 12 ukers svangerskap. Hun jobber også i Psykisk Helseteam, hvor hun sammen med jordmødre og lege hjelper gravide som har hatt dødfødsler eller vært utsatte for overgrep, har psykiske lidelser, spiseforstyrrelser eller gjort selvmordsforsøk.
Les mer om Årets sosialarbeider i Fontene nummer 4.
Flere saker
– Det er alvorlig at ansatte i kommersielle institusjoner rapporterer om vanskeligere arbeidsvilkår, sier Ole Henrik Kråkenes
Hanna Skotheim
Her vil hver tredje ansatte slutte: – Alvorlig, sier FO-topp
Otto von Münchow
Ekspertgruppe skal undersøke om Nav fungerer
Siv Anita Haukdal
Ole Martin Wold
Kan tape 100.000 kroner på å ta jobb i fengsel
– For å oppnå noe nytt må vi tåle at noe endres. Kommunene er helt avhengig av større handlingsrom, og da er det nødvendig at styringstrykket reduseres, mener Marit Selfors Isaksen.
Hanna Skotheim
Kommunene kan få mer frihet: – Bra med mindre detaljstyring
Bjørn Arne Winsnes står bak foreldrenettverket «En smarttelefonfri barndom». Han synes regjeringens forslag om 15 års aldergrense på sosale medier er for tamt.
Hanna Skotheim
Sosionomen vil ha forbud mot smarttelefon for barn under 13
Berit vil ikke ha bilder av seg selv i media. Det ville hun heller ikke da Fagbladet besøkte henne i 2023.
Berit Baumberger

