Trivsel i skolen
Carolyn Webster-Stratton: Hvordan fremme sosial og emosjonell kompetanse hos barn?Gyldendal akademisk 2005
Barnepsykolog Carolyn Webster-Stratton har utviklet dionosaurusskolen, et program hvor barn lærer sosiale ferdigheter, problemløsning og kontroll av sinne. Men hun oppdaget at effekten ble bedre hvis også foreldrene fikk opplæring. Hun har også gjennomført forsøk som viser at opplæring av både lærere og foreldre fører til endret samarbeidsklima og bedre felles innsats til beste for barnet.Fokus er på barn i alderen tre til ti år. Boka har som ett av formålene at lærere og foreldre skal samarbeide bedre. Forfatteren ønsker også å presentere strategier som læreren kan benytte for å styrke barnas sosiale og faglige kompetanse.
Dessuten vil hun vise lærerne hvordan de kan lage individuelle programmer spesielt tiltenkt de barna som i større grad enn andre trenger sosial og emosjonell opplæring, for eksempel fordi de har ADHD, er spesielt aggressive eller har lese- og skrivevansker. Forfatteren ønsker å støtte opp om skolene slik at de konsentrerer seg mer om barnas følelsesmessige trivsel og sosiale kompetanse.
Mia
Siste nytt
Statsråd Kjersti Toppe (t.v.) lover at rapporten fra Marit Skivenes og de andre ekspertene ikke skal havne i en skuff, men leses grundig.
Hanna Skotheim
Her får Toppe 118 forslag til bedre rettssikkerhet i barnevernet
Kristin Ugstad Steinrem er avdelingsdirektør for internasjonale tjenester i Bufdir.
Bufdir
Bollywood-filmen: – Viktig for oss å se hvordan filmen fremstiller norsk barnevern
Mye lest
Kristin Ugstad Steinrem er avdelingsdirektør for internasjonale tjenester i Bufdir.
Bufdir
Bollywood-filmen: – Viktig for oss å se hvordan filmen fremstiller norsk barnevern
Kulturkompetanse handler om å møte andre mennesker med åpenhet og interesse. Alle familier trenger å bli møtt med slik interesse, uavhengig av om de heter Olsen eller Chattarjee, skriver Eivind Meland og Bjørn Spord Thomassen i dette innlegget.
Skjerndump