Trivsel i skolen
Carolyn Webster-Stratton: Hvordan fremme sosial og emosjonell kompetanse hos barn?Gyldendal akademisk 2005
Saken oppsummert
Barnepsykolog Carolyn Webster-Stratton har utviklet dionosaurusskolen, et program hvor barn lærer sosiale ferdigheter, problemløsning og kontroll av sinne. Men hun oppdaget at effekten ble bedre hvis også foreldrene fikk opplæring. Hun har også gjennomført forsøk som viser at opplæring av både lærere og foreldre fører til endret samarbeidsklima og bedre felles innsats til beste for barnet.Fokus er på barn i alderen tre til ti år. Boka har som ett av formålene at lærere og foreldre skal samarbeide bedre. Forfatteren ønsker også å presentere strategier som læreren kan benytte for å styrke barnas sosiale og faglige kompetanse.
Dessuten vil hun vise lærerne hvordan de kan lage individuelle programmer spesielt tiltenkt de barna som i større grad enn andre trenger sosial og emosjonell opplæring, for eksempel fordi de har ADHD, er spesielt aggressive eller har lese- og skrivevansker. Forfatteren ønsker å støtte opp om skolene slik at de konsentrerer seg mer om barnas følelsesmessige trivsel og sosiale kompetanse.
Mia
Flere saker
– Våre tiltak vil koste ca. en halv milliard, det er en tjuendedels fregatt. Og det er veldig dyrt å ikke se disse barna, sa Knut Storberget da han la fram ekspertgruppas tiltak.
Cornelius Poppe/NTB
– Disse barna fortjener ikke en lettvint debatt om strengere straff
Maria Flottorp, nestleder ved Stiftelsen Renavågen, var blant dem som demonstrerte mot en «rasering av rusfeltet» i fjor høst.
Hanna Skotheim
Går til sak mot Helse Sør-Øst: – Vi har vært fortvila lenge
Sosionom Anniken Bergli føler seg tryggere på jobb.
Simen Aker Grimsrud
Nav-ansatte Anniken føler seg tryggere bak glassveggen
Julie Ødegård og Julian Schikora vil ha mer praksis mens de studerer sosialt arbeid. Det et er grunnen til at de engasjerer seg i BUS.
Anne M. Odland
Studenter driver rådgivningskontor på fritida. Nå kan det bli lagt ned
Barne- og familieminister Lene Vågslid (Ap).
Anne M. Odland
Vågslid åpner institusjon for barn som begår kriminalitet
Hanna Skotheim