Mellom etikk og politikk
Saken oppsummert
I kjølvannet av regjeringens kommunepolitikk sitter tusenvis av offentlig ansatte med stort ansvar og toer sine hender. Det er ille både i sosialtjenesten og i omsorgen for andre svake grupper. Det som har skjedd de siste årene er at færre ansatte skal betjene og løse flere og større problemer, med mindre ressurser. Barneverntjenesten i mange kommuner er som en krystet sitron, der man febrilsk søker å lappe på bristeferdige demninger av problemer. Feltet er snart utarmet både for tiltak og mulighet for faglighet.
FOS YRKESETISKE GRUNNLAG påpeker at ansatte skal si ifra når klientene ikke får hjelp. Redaksjonen i Embla og Fontene har heiet på dette yrkesetiske prinsippet. Nå toner vi det ned et lite øyeblikk fordi vi har erfart at det blant annet i landets hovedstad, som ofte er meningsdannende for andre deler av landet, foregår skremmende ting. Ansatte som varsler blir straffet! Det er blitt en Kafka-situasjon der varslerne blir utstyrt med munnkurv og kan bli ansett som vanskelige medarbeidere. Også de som lojalt varsler tjenestevei blir sett på som illojale og blir tiet i hjel.
EMBLA OG FONTENE arbeider etter Vær Varsom-plakaten og lekker ikke sine kilder. Vi er imidlertid blitt klar over hvilke alvorlige forhold som utspinner seg ute i virkelighetens verden, og er dypt rystet. Det er en stor fare for demokratiet når overordnede og styrende politikere har en slik holdning at problemer skal ties i hjel. Mediene fotfølger nå feltet. FO i Oslo har satt saken på dagsordenen og det skal nedsettes et granskningsutvalg for å se om noen ikke har fått hjelp på grunn av dårlig økonomi.Kanskje må FO s fylkesavdelinger opprette lokale fora der for eksempel barnevernsansatte får komme fram med sine frustrasjoner under taushetsløfte – for å avdekke sovjetiske tilstander i offentlig sektor.
Eva Mona Malm
Flere saker
Kvinnen på bildet er medlem av urfolksorganisasjonen CPK som arbeider for å beskytte urfolks rettigheter mot selskaper som driver med skogbruk, vannkraft og gruvedrift.
Hanna Skotheim
– Vi eksisterer ikke i dette rasistiske systemet
Berit Jacobsen er leder i Norsk barnevernlederforening. Hun mener det ikke nødvendigvis er mindre krevende å jobbe i en liten barnevernstjeneste.
Fartein Rudjord
Skal ledere i små barnevernstjenester tjene minst?
Brian Cliff Olguin
Sjekk hva barnevernslederen i din kommune tjener
Kjell Arne Lie synes ikke hans eget forbund har vært helt tydelige i spørsmålet om masterkrav i barnevernet.
Hanna Skotheim
Han mener forbundet motsier seg selv i debatten om masterkrav
Marius Kristiansen og Kjell Grinden har vært konferansierer på Morodalfestivalen i mange år. Her er de ikledd konferansier-dressene.
Tove Grønli
Marius vant kulturpris: – Verdens beste sidekick
Huthayfa Abusseriya dro til Egypt sammen med mange andre palestinaaktivister. Bildet er tatt i forbindelse med en demonstrasjon foran Stortinget i fjor høst.
Hanna Skotheim